Лист Міністерства соціальної політики України “Щодо роботи за сумісництвом роботи” від 26.02.2014 р. № 205/13/84-14

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 26.02.2014 р. № 205/13/84-14
Щодо роботи за сумісництвом роботи
Департамент заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України розглянув <…> звернення і у межах компетенції повідомляє.
1. Робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 № 245 та спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.1993 № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій».
Відповідно до п. 1 цього Положення сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому або іншому підприємстві.
Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.
Згідно з посадовими обов’язками до завдань і обов’язків керівника закладу (завідувача) належить визначення, планування, здійснення і координація всіх видів діяльності закладу; організація роботи й ефективної взаємодії відділів, секторів та інших структурних підрозділів закладу.
Тобто фактично поза межами робочого часу працівник бюджетної установи має забезпечити виконання повноважень керівника, зокрема нести відповідальність за керівництво всією діяльністю закладу, включаючи контроль за виконанням підлеглими посадових обов’язків.
Враховуючи зазначені завдання і обов’язки керівника закладу (завідувача) та вимоги вищевказаних нормативно-правових актів щодо тривалості роботи за сумісництвом, на нашу думку, виконувати обов’язки за керівною посадою керівника (завідувача) за сумісництвом працівник бюджетної установи не може.
2. Відповідно до пункту 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки від 15.04.1993 № 102, погодинна оплата педагогічних працівників в установах допускається лише при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, вихователів, викладачів тощо, яке тривало не більше двох місяців, а також при оплаті працівників підприємств, організацій та установ, які залучаються для педагогічної роботи.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про оплату праці» працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу з дотриманням норми робочого часу. При цьому незалежно від того, який розмір заробітної плати та надбавки, доплати  працівник одержує за основним місцем роботи, за виконання обов’язків по іншій посаді на умовах сумісництва йому можуть установлюватися надбавки і доплати, передбачені чинним законодавством.
3. Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати».
Згідно із зазначеним порядком грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» — «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Перелік закладів і установ освіти, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Зазначеним переліком передбачена посада завідувача дошкільного навчального закладу. Посада директора зазначеного закладу в переліку відсутня.
З метою врегулювання зазначеного питання Мінсоцполітики розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
До зазначеного Переліку включено, зокрема, посади директорів, їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи.
Прийняття проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» потребуватиме додаткових видатків з державного бюджету.
У зв’язку із зазначеним, Міністерством соціальної політики України разом з Міністерством фінансів України зазначені проекти постанов будуть доопрацьовані за результатами виконання у І кварталі 2014 державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України.
Директор Департаменту
О. Товстенко
Лист Міністерства соціальної політики України “Щодо роботи за сумісництвом роботи” від 26.02.2014 р. № 205/13/84-14

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>