Лист Національної комісії регулювання електроенергетики “Щодо перевищення договірної величини споживання електроенергії” від 25.02.2008 р. № 1132/11/17-08

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 25.02.2008 р. № 1132/11/17-08

Щодо надання роз’яснень

Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула ваш лист від 08.01.2008 р. № 23/37-11 та повідомляє.
Згідно з положеннями Узагальнюючого податкового роз’яснення щодо застосування підпункту 5.3.5 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток – споживачами електричної енергії, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.2007 р. № 696, відповідно до частини четвертої ст. 26 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику” (далі – Закон) споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Частиною п’ятою цієї статті встановлено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I – IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
При цьому, згідно із частиною сьомою ст. 27 Закону санкції, передбачені частинами четвертою і п’ятою статті 26 цього Закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, з точки зору Закону, перевищення договірної величини споживання електроенергії розглядається як правопорушення, до якого застосовуються відповідні санкції.
Поняття “господарські санкції” визначене частиною першою статті 217 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV (далі – Кодекс) як заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовується, зокрема, такий вид господарських санкцій, як штрафні (частина друга ст. 217 Кодексу).
Штрафними санкціями згідно із частиною першою ст. 230 Кодексу визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.
При цьому, відповідно до частини четвертої ст. 231 Кодексу розмір санкцій може бути встановлено у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Таким чином, санкції, передбачені частинами четвертою та п’ятою ст. 26 Закону, повністю відповідають статтям 230 та 231 Кодексу за підставами застосування, видом і методом визначення розміру таких санкцій, а саме:
- встановлюються в грошовому виразі;
- застосовуються у випадку неналежного виконання господарського зобов’язання (перевищення договірних величин споживання);
- визначені в розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої договірної величини.
Отже, суми, що додатково та в обов’язковому порядку сплачуються споживачами електричної енергії (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I – IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) на користь енергопостачальників відповідно до статті 26 Закону за споживання електроенергії понад договірні величини, відносяться до категорії штрафних санкцій.
У разі, коли споживач зобов’язаний відповідно до частини п’ятої ст. 26 Закону сплатити суми за перевищення договірних величин споживання електричної енергії у розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини електричної енергії, то структура такого платежу містить одну частину, яка відповідає оплаті за товар, та другу частину, яка відповідає штрафній санкції за перевищення договірних величин споживання електроенергії.
Відповідно до підпункту 5.3.5 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” не включаються до складу валових витрат витрати на сплату штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду.
Враховуючи викладене, частина підвищеної плати за обсяги перевищення договірних величин споживання електричної енергії, яка відповідає штрафній санкції за таке перевищення, не підлягає включенню до складу валових витрат платників податку – споживачів електричної енергії.
Тобто, у разі перевищення споживачем обсягу договірної величини споживання електричної оплата обсягу перевищення має оплачуватися наступним чином:
Приклад:
Споживач перевищив обсяг договірної величини споживання електричної на деяку величину -∆W.
У такому випадку він має оплатити енергопостачальній компанії вартість ∆W з урахуванням податку на додану вартість (оплата вартості спожитого товару) та вартість ∆W без урахування податку на додану вартість (оплата штрафної санкції).
Член Комісії
Ю. Андрійчук
Лист Національної комісії регулювання електроенергетики “Щодо перевищення договірної величини споживання електроенергії” від 25.02.2008 р. № 1132/11/17-08

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>