Лист Національної агенства України з питань державної служби “Щодо порядку переведення працівників у разі скорочення посад” від 24.07.2015 р. № 4018/10-15

НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ
ЛИСТ
від 24.07.2015 р. № 4018/10-15
Щодо порядку переведення працівників у разі скорочення посад
Національне агентство України з питань державної служби в межах повноважень опрацювало лист Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 26 червня 2015 року № 24-2922/0/2-15 про надання роз’яснення порядку переведення працівників у разі скорочення посад, який надійшов листом Державної регуляторної служби України від 07 липня 2015 року № 4845/0/20-15.
Відповідно до пункту 4 Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500, Нацдержслужба відповідно до покладених на неї завдань надає роз’яснення щодо застосування законодавства з питань державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.
Суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, регулюються Законом України “Про державну службу” (далі – Закон).
Цей Закон визначає загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Згідно з частиною 2 Закону посада – це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень.
Отже, важливою складовою для визначення посади державного службовця є повноваження, якими ця посада наділена.
Наразі наявна судова практика, у якій Верховний Суд України виклав правову позицію, що стосується дотримання законодавства під час вжиття заходів щодо звільнення осіб із посад публічної служби у зв’язку з ліквідацією.
Зокрема, у постанові Верховного Суду України від 4 березня 2014 року у справі № 21-8а14 “Про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та компенсаційних виплат” Судова палата в адміністративних справах вказала, що ліквідація юридичної особи публічного права здійснюється розпорядчим актом органу державної влади, органу місцевого самоврядування або уповноваженою на це особою. У цьому акті має бути наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої особи або їх передачі іншим органам виконавчої влади. Якщо таке обґрунтування наведене, то у такому випадку має місце ліквідація юридичної особи публічного права, а якщо ні, то саме посилання на те, що особа ліквідується, є недостатнім. У зв’язку з цим, при вирішенні спорів щодо поновлення на роботі працівників юридичної особи публічного права, про ліквідацію яких було прийнято рішення, судам належить, крім перевірки дотримання трудового законодавства щодо таких працівників, з’ясовувати фактичність такої ліквідації (чи мала місце у цьому випадку реорганізація). При вирішенні зазначеної категорії спорів підлягає оцінці і правовий акт, що став підставою ліквідації, зокрема припинення виконання функцій ліквідованого органу чи покладення виконання цих функцій на інший орган.
Отже, з метою запобігання судового оскарження рішень про звільнення державних службовців при вирішенні питання звільнення або переведення таких державних службовців, які займають посаду, що скорочуються відповідно до закону, рекомендуємо вам врахувати наявну судову практику.
Голова
К. О. Ващенко
Лист Національної агенства України з питань державної служби “Щодо порядку переведення працівників у разі скорочення посад” від 24.07.2015 р. № 4018/10-15

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>