Лист Національного банку України “Щодо індивідуальних та генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій” від 10.10.2014 р. № 28-310/58672

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 10.10.2014 р. № 28-310/58672
Щодо індивідуальних та генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій
Національний банк України розглянув запит <…> та стосовно порушених у запиті питань у межах своєї компетенції повідомляє.
Режим здійснення валютних операцій на території України, загальні принципи валютного регулювання, повноваження державних органів і функції банків та інших фінансових установ України в регулюванні валютних операцій, права й обов’язки суб’єктів валютних відносин, порядок здійснення валютного контролю, відповідальність за порушення валютного законодавства встановлені Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.93 № 15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” (далі – Декрет).
Згідно з пунктом 1 статті 5 Декрету Національний банк України видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій (далі – індивідуальні ліцензії, генеральні ліцензії відповідно), які підпадають під режим ліцензування згідно з цим Декретом.
Перелік валютних операцій, що потребують одержання резидентами і нерезидентами індивідуальних та генеральних ліцензій, визначений статтею 5 Декрету.
Відповідно до підпункту “е” пункту 4 статті 5 Декрету індивідуальної ліцензії потребує, зокрема, здійснення інвестицій за кордон, у тому числі шляхом придбання цінних паперів, за винятком цінних паперів або інших корпоративних прав, отриманих фізичними особами – резидентами як дарунок або у спадщину.
Порядок видачі резидентам індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон визначений Інструкцією про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон 1 (далі – Інструкція № 122).
____________
1 Затверджена постановою Правління Національного банку України від 16.03.99 № 122 (зі змінами).
При цьому пунктом 1.1 глави 1 Інструкції № 122 чітко визначено, що інвестицією за кордон є валютна операція, яка передбачає вкладення суб’єктами інвестицій валютних цінностей в об’єкти інвестицій за кордоном з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.
Що стосується здійснення майнових інвестицій за межами України, то відповідно до Указу Президента України від 13.09.95 № 839/95 “Про інвестування майнових цінностей резидентами за межами України” та Положення про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення резидентами майнових інвестицій за межами України 2 індивідуальні ліцензії на проведення таких операцій видає Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Отже, саме до вказаного органу державної влади України слід звертатися резидентам для вирішення відповідних питань.
____________
2 Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.96 № 229 (зі змінами).
Пунктом 7.7 глави 7 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах 3 (далі – Інструкція № 492) чітко визначено, що поточні рахунки фізичних осіб забороняється використовувати для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності.
____________
3 Затверджена постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492 (зі змінами).
Відповідно до пункту 7.8 цієї глави за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб – резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.
Для здійснення підприємницької діяльності суб’єктам господарювання (у тому числі фізичним особам – підприємцям) згідно з вимогами Інструкції № 492 відкриваються поточні рахунки в національній та іноземній валютах, порядок використання коштів за якими встановлений главою 5 цієї Інструкції.
Заступник директора Департаменту
контролю, методології та
ліцензування валютних операцій

Г.Д. Хромоногова

Лист Національного банку України “Щодо індивідуальних та генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій” від 10.10.2014 р. № 28-310/58672

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>