Лист Міністерства соціальної політики України “Про нюанси звільнення при роботі за контрактом” від 13.08.2014 р. № 88/0/15-14/06

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 13.08.2014 р. № 88/0/15-14/06
Про нюанси звільнення при роботі за контрактом

Відповідно до частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.

Однак слід зазначити, що сторони, домовляючись про умови контракту, не повинні залишати без уваги вимоги статті 9 КЗпП, згідно з якою контракт не може містити умов, які погіршують становище працівника порівняно з чинним законодавством України.

Разом з тим, на нашу думку, в інтересах підвищення трудової і виконавської дисципліни сторони мають можливість встановлювати додаткові заходи щодо взаємної відповідальності з одночасним наданням пільг і переваг, які повинні бути зафіксовані в цьому ж контракті, що не буде розглядатися в контексті погіршення становища працівника порівнянні чинним законодавством України.

Відповідно до частини третьої статті 40 КЗпП звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці, не допускається. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Правила про неприпустимість звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці, стосуються як передбачених статтями 40, 41 КЗпП, так і інших випадків, коли розірвання трудового договору відповідно до чинного законодавства здійснюється за ініціативою власника або уповноваженого ним органу.

Звільнення працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору (контракту) допускається як в період тимчасової непрацездатності, так і в період перебування його у відпустці, оскільки таке звільнення працівника не є ініціативою роботодавця, а є лише наслідком закінчення терміну дії трудового договору (контракту).

Відповідно до частини другої статті 23 КЗпП строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру майбутньої роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами (наприклад, при укладенні контракту).

Частиною другою статті 391 КЗпП визначено, що трудові договори, які були переукладені один чи декілька разів, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 23 КЗпП, вважаються укладеними на невизначений термін.

Враховуючи зазначене, трудові договори у формі контракту, які переукладалися кілька разів на новий термін, не можуть вважатися укладеними на невизначений термін, оскільки їх застосування підпадає під норми частини другої статті 23 КЗпП.

Звертаємо увагу, що листи міністерства не є нормативно-правовими актами, вони мають роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.

Перший заступник Міністра
В. Мущинін
Лист Міністерства соціальної політики України “Про нюанси звільнення при роботі за контрактом” від 13.08.2014 р. № 88/0/15-14/06

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>