Лист Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням” від 29.06.2006 р. № 422/020/99-06

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 29.06.2006 р. № 422/020/99-06
Щодо обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням
В Міністерстві праці та соціальної політики України розглянуто Ваш лист від 30.05.2006 № 13/85-13 щодо Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та повідомляємо.
До питання першого
Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (із змінами від 22.02.2006 р. № 193, далі – Постанова), із розрахункового періоду виключаються місяці, в яких особа повністю не працювала (з першого до першого числа) з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).
Якщо особа хоча б один день працювала, цей місяць не виключається із розрахункового періоду, а при обчисленні заробітної плати в розрахунку на один календарний день календарні дні хвороби, догляду за дитиною до досягнення трирічного або шестирічного віку за медичним висновком не включаються в загальну кількість календарних днів розрахункового періоду.
До питання другого
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (із змінами від 22.02.2006 р. № 193), у разі коли у застрахованої особи після набуття права на призначення страхової виплати одночасно виникло право на призначення іншої страхової виплати, при обчисленні середньої заробітної плати для визначення розміру іншої страхової виплати береться розрахунковий період, за яким обчислювалася середня заробітна плата для призначення попередньої страхової виплати.
У разі коли застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувались страхові внески менше ніж календарний місяць, середня заробітна плата (дохід) обчислюється за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку (приклад наведено у додатку 1 Постанови).
У випадку, якщо працівник надає для оплати два лікарняних листа (наприклад, за серпень та листопад) по кожному листку непрацездатності буде свій розрахунковий період.
До питання третього
Перелік видів заробітної плати, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, не змінився. Середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески.
Разом з тим з’явились деякі нові підходи у визначенні середньої заробітної плати. Зокрема, якщо застрахована особа частину місяця в розрахунковому періоді не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), для обчислення середньої заробітної плати заохочувальні та компенсаційні виплати, що мають разовий характер, та виплати, що не передбачені актами законодавства або що провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, в такому місяці враховуються пропорційно відпрацьованому часу. Щодо переліку таких виплат, то слід керуватись Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстатом 13.01.2004 № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, – пункт 2.3. “Інші заохочувальні та компенсаційні виплати”.
До питання четвертого
В прикладі до п. 20 даного Порядку середньоденна заробітна плата розраховується шляхом ділення колонки 4 “Заробітна плата, з якої обчислюється розмір середньої заробітної плати, гривень” на колонку 2 “Відпрацьовані дні”. Таким чином, середньоденна заробітна плата дорівнює 184,38 грн.
Число “186,72” в додатку до пункту 20 Порядку є помилкою.
До питання п’ятого
Оскільки зазначений Порядок визначає не права і обов’язки громадян, а правила обчислення середньої заробітної плати (абзац перший пункту 1 Порядку), він набуває чинності з дня прийняття Постанови, що його затверджує. Аналогічно це стосується і змін до нього. Тобто зміни до зазначеного Порядку, затверджені постановою КМУ від 22.02.2006 р. № 193, набирають чинності з 22.02.2006 р., як це і зазначено на сайті Верховної Ради України, а не з дня її опублікування.
  
Директор департаменту політики
державного соціального страхування                                                                      Т. Антоненко
Лист Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням” від 29.06.2006 р. № 422/020/99-06

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>