Лист Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо обчислення середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю та пологами” від 05.06.2008 р. № 295/020/99-08

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 05.06.2008 р. № 295/020/99-08
Щодо обчислення середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю та пологами
<…>
Відповідно до статті 53 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (далі Закон № 2240) з урахуванням змін, внесених Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 р. № 107, при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Перелік витрат за невідпрацьований час, які не включаються до розрахунку страхових виплат, зазначено у підпункті 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5 (далі – Інструкція). Не повинні включатися до розрахунку також виплати за час, протягом якого працівник не працював, але за ним зберігався середній заробіток, обчислений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (оплата всіх видів відпусток).
Відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням (далі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266, зі змінами, місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду. У разі коли застрахована особа частину місяця в розрахунковому періоді не працювала із зазначених поважних причин, для обчислення середньої заробітної плати заохочувальні та компенсаційні виплати, що мають разовий характер, та виплати, що не передбачені актами законодавства або що провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, в такому місяці враховуються пропорційно відпрацьованому часу (абзац 2 пункту 9 Порядку).
Якщо застрахована особа весь місяць у розрахунковому періоді знаходилась у відпустці (щорічній, додатковій, у зв’язку з навчанням, без збереження заробітної плати тощо), цей місяць не виключається з розрахункового періоду, і при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування страхових виплат до розрахунку включаються нараховані в цьому місяці премії в межах граничної суми місячної заробітної плати. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які мають разовий характер (пункт 2.3 Інструкції), включаються до розрахунку страхової виплати пропорційно відпрацьованому часу.
Щодо наведених прикладів, оскільки всі виплати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності включаються в місяці їх нарахування, допомога на оздоровлення і в першому, і в другому випадках нарахована в травні 2008 року, тому при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності її слід включати в цьому ж місяці (травні) незалежно від періоду перебування застрахованої особи у відпустці.
Принагідно повідомляємо, що зазначений порядок розрахунку діє для страхових випадків, які настали з 01.01.2008 р. по 22.05.2008 р. (Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008). Перерахунок лікарняних листків слід здійснювати за період з 01.01.2008 р. по 22.05.2008 р. Це ж стосується й інших обмежувальних норм, щодо визначення розмірів допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, внесених до статей 4, 37, 39 Закону № 2240.
Заступник директора департаменту
політики державного соціального
страхування

О. Постоюк

Лист Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо обчислення середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю та пологами” від 05.06.2008 р. № 295/020/99-08

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>