Лист Державної фіскальної служби України “Щодо застосування пільгового режиму оподаткування продукції оборонного призначення, що поставляється для використання в оборонних цілях при проведенні АТО та/або при введенні воєнного стану” від 06.03.2015 р. № 5306/5/99-99-19-03-02-16

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 06.03.2015 р. № 5306/5/99-99-19-03-02-16
Щодо застосування пільгового режиму оподаткування продукції оборонного призначення, що поставляється для використання в оборонних цілях при проведенні АТО та/або при введенні воєнного стану
Законом України від 01.07.2014 р. № 1561-VII “Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо спеціальних засобів індивідуального захисту та лікарських засобів” (далі – Закон № 1561), який набрав чинності з 23.07.2014 р., підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – Кодекс) доповнено п. 32, згідно з яким тимчасово, на період проведення антитерористичної операції (далі – АТО) та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, визначених у цьому Законі.
При цьому режим звільнення від оподаткування податком як ввезених, так і виготовлених на митній території України товарів, коди УКТ ЗЕД яких зазначені у п. 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, поширюється лише при постачанні вказаних товарів для цілей АТО.
З метою застосування пільгового режиму оподаткування податком у договорі на постачання продукції оборонного призначення необхідно зазначити, що вказана продукція постачається для використання в оборонних цілях при проведенні АТО та/або при запровадженні воєнного стану.
Для продукції, виробленої на митній території України, з метою визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД доцільно отримати висновок ТПП або НДІ судових експертиз.
При визначенні цін за одиницю виробу та загальної їх вартості під час укладання договорів на постачання продукції, на яку поширюється режим звільнення від оподаткування, необхідно враховувати таке.
Згідно з розділом V Кодексу операції з ввезення товарів на митну територію України та операції з постачання товарів/послуг на митній території України класифікуються як окремі об’єкти оподаткування (ст. 185 Кодексу). Таким чином, порядок звільнення від оподаткування товарів, перерахованих у п. 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, стосується операцій з постачання товарів, що ввозяться на митну територію України, операцій з постачання товарів, ввезених на митну територію України (до дати набрання чинності Законом № 1561), та операцій з постачання товарів, вироблених на митній території України, які поставляються після дати набрання чинності вказаним Законом.
Податкові пільги, визначені ст. 197 Кодексу та окремими пунктами підрозділу 2 розділу XX Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг, а тому платники податку не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи кілька звітних періодів, якщо дію пільги не зупинено чи не обмежено відповідними нормами законодавства.
Пунктом 187.7 ст. 187 Кодексу встановлено, що датою визначення дати виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання ним відповідної компенсації у будь-якій іншій формі.
Для спеціальних засобів індивідуального захисту та інших видів продукції оборонного призначення, що перераховані в п. 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, з метою застосування звільнення від оподаткування не передбачено затвердження урядом окремого переліку та/або обсягів придбання такої продукції, а тому при здійсненні постачання їх вартість повинна визначатися без ПДВ починаючи з дати запровадження пільги з оподаткування, визначеної цим пунктом Кодексу, незалежно від того, вказана необхідність нарахування суми ПДВ у договорах, укладених на постачання такої продукції, чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.
Щодо можливості відкоригувати суму ПДВ, нараховану при поставці товарів, операції з постачання яких відповідно до Кодексу звільнені від оподаткування, то слід зазначити таке.
Статтею 655 ЦКУ визначено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов’язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Зміна ставки ПДВ або запровадження/скасування пільгового режиму оподаткування є істотними обставинами для зміни умов договору, оскільки впливає на рівень ціни продажу. Отже, якщо платник податку при поставці товарів/послуг, керуючись умовами договору, нараховував ПДВ із застосуванням ставки податку 20 %, операції з постачання яких відповідно до Кодексу звільнені від оподаткування ПДВ, то з метою виправлення допущеної помилки сторонам необхідно внести зміни до договору (в частині зміни умов щодо звільнення від оподаткування ПДВ).
На дату внесення відповідних змін до договору постачальник товарів/послуг, керуючись вимогами п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 р. № 957, складає розрахунок коригування до податкової накладної, в якому коригує зі знаком “-” обсяг операції, до якого застосовувалась ставка 20 % (такий розрахунок коригування є підставою для зменшення податкових зобов’язань продавця та податкового кредиту покупця), та виписує другий розрахунок коригування до цієї податкової накладної, в якому обсяг постачання вказується із застосуванням режиму звільнення від оподаткування податком.
В. о. Голови
М. Мокляк
Лист Державної фіскальної служби України “Щодо застосування пільгового режиму оподаткування продукції оборонного призначення, що поставляється для використання в оборонних цілях при проведенні АТО та/або при введенні воєнного стану” від 06.03.2015 р. № 5306/5/99-99-19-03-02-16

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>