Державна фіскальна служба України “Щодо оподаткування ПДВ операцій з поставки майна, що перебуває у податковій заставі” від 02.03.2015 р. № 6972/7/99-99-19-03-02-18

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 02.03.2015 р. № 6972/7/99-99-19-03-02-18
Щодо оподаткування ПДВ операцій з поставки майна, що перебуває у податковій заставі
Державна фіскальна служба України розглянула лист Головного управління ДФС у Рівненській області від 11.12.2014 № 1419/8/17-00-15-01-05 щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання майна, що перебуває у податковій заставі, та повідомляє.
Відповідно до підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місцем постачання яких, згідно зі статтею 186 Кодексу, є митна територія України.
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій — не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.
Разом з тим податок на додану вартість становить 20 відс, 7 відс. бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг (пункт 194.1.1 статті 194 Кодексу).
Пунктом 187.1 статті 187 Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань продавця (пункт 201.4 статті 201 Кодексу).
Порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, встановлено статтею 95 Кодексу.
Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності — шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Кодексу).
Продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації (пункт 95.7 статті 95 Кодексу).
Під час продажу майна на товарних біржах контролюючий орган укладає відповідний договір з брокером (брокерською конторою), яка вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням контролюючого органу на умовах найкращої цінової пропозиції (пункт 95.13 статті 95 Кодексу).
Порядок проведення цільових аукціонів з продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 571, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1850/24382 (далі — Порядок № 571).
Відповідно до підпункту 3.11 пункту 3 розділу III Порядку № 571 фізична або юридична особа, яка виявила бажання зареєструватись як учасник аукціону,; сплачує реєстраційний внесок, розмір якого встановлюється організатором аукціону і не може перевищувати одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а також уносить гарантійний внесок у розмірі 10 відсотків початкової ціни лота.
Учасникам аукціону, які не були визнані переможцями, відповідно до підпункту 3.17 пункту 3 розділу III Порядку № 571 гарантійний внесок повертається протягом п’яти банківських днів з моменту підписання протоколу про проведення аукціону, за вирахуванням платежів за банківські перекази.
Згідно з підпунктом 5.4 пункту розділу V Порядку № 571 переможець аукціону зобов’язаний внести зазначені в протоколі платежі протягом строку, обумовленого договором купівлі-продажу. При цьому гарантійний внесок, унесений покупцем для участі в аукціоні, зараховується покупцеві в рахунок ціни продажу майна.
Таким чином, у разі, якщо продаж майна платника (боржника), що перебуває у податковій заставі, здійснюється контролюючим органом через торгівельну організацію (торгівельно-майнова біржа) на підставі відповідного договору, зобов’язання щодо виписки податкової накладної покупцю та нарахування податкових зобов’язань з податку виникає у власника такого майна на дату, визначену пунктом 187.1 статті 187 Кодексу.
Водночас послуги, що надаються торгівельною організацією, відповідно до Кодексу є об’єктом оподаткування податком на додану вартість, а базою оподаткування податком є сума реєстраційного внеску, що сплачується учасником аукціону.
В.о. Голови
М.В. Мокляк
Державна фіскальна служба України “Щодо оподаткування ПДВ операцій з поставки майна, що перебуває у податковій заставі” від 02.03.2015 р. № 6972/7/99-99-19-03-02-18

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>