Ухвала Вищого адміністративного суду України від 03.05.2013 р. у справі № К-37959/10

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 03.05.2012 р. № К-37959/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого – Маринчак Н. Є., суддів – Костенка М. І., Степашка О. І., розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Фармацевтична компанія “Нова Аптека” на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2010 року у справі № 13/652 (№ 2а-13988/08) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Фармацевтична компанія “Нова Аптека” (надалі – ТОВ “Фармацевтична компанія “Нова Аптека”) до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва (надалі – ДПІ у Дарницькому районі м. Києва) про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, в якому поставлено питання про визнання нечинним та скасування рішення ДПІ Дарницькому районі м. Києва № 0002832303 від 14.07.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 квітня 2009 р., позов було задоволено. Визнано нечинним рішення ДПІ Дарницькому районі м. Києва № 0002832303 від 14.07.2008 р.; судовий збір в сумі 3,40 грн. стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2010 р. рішення суду першої інстанції було скасовано та прийнято у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з висновками суду апеляційної інстанції, позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду апеляційної інстанції та прийняти у справі нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, 19.06.2008 р. на підставі направлення № 1389/23 від 17.06.2008 р. контролюючим органом було проведено перевірку аптеки, що належить ТОВ “Фармацевтична компанія “Нова Аптека”, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Л. Гавро, 20-а, з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, про що складено акт від 19.06.2008 р. № 26510278/2303.
Висновками зазначеного акта перевірки встановлено відсутність обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книгах обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків за період з 13.06.2008 р. по 18.06.2008 р. Встановлено, що готівкові кошти не оприбутковувалась у повній сумі надходження, а саме: при проведенні розрахунків з використанням реєстратора розрахункових операцій (надалі – РРО) № 1 – РРО № 3 у період з 13.06.2008 р. по 18.06.2008 р. підприємством не здійснено облік готівкових коштів на загальну суму 28946,83 грн. у книгах обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків. Встановлено, що касова книга підприємства за вищевказаною адресою не ведеться та до перевірки не надана.
На підставі складеного за результатами перевірки акту з посиланням на порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та згідно з абз. 3 ст. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” до підприємства була застосована штрафна (фінансова санкція) згідно рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 14.07.2008 р. № 0002832303 на суму 144734,10 грн.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджений постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320.
Пунктом 1.2 вказаного Положення визначено, що оприбуткування готівки – проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні обумовлено, що вся готівка, яка надходить до каси, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків.
Згідно ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” книга обліку розрахункових операцій – це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів.
Порядок ведення Книг обліку розрахункових операцій визначений наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614 “Про порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок”, згідно п. 7.5 якого використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність книги обліку розрахункових операцій на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
В ході судового розгляду справи встановлено, що готівка на загальну суму 28946,83 грн. у період з 13.06.2008 р. по 18.06.2008 р. підприємством належним чином не оприбуткована, оскільки не здійснено записи в книзі обліку розрахункових операцій за наявними фіскальними звітними чеками.
За таких обставин, оскільки зазначені вище порушення, що встановлені проведеною перевіркою, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, застосування до позивача оскаржуваних штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованим.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
За таких обставин, судом апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220 1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Фармацевтична компанія “Нова Аптека” – залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2010 року – залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст. ст. 236 – 238 КАС України.
Головуючий                               Н. Є. Маринчак
Судді:                                          М. І. Костенко
                                                     О. І. Степашко
Ухвала Вищого адміністративного суду України від 03.05.2013 р. у справі № К-37959/10

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>