Роз’яснення Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції “Щодо статусу учасника бойових дій” від 11.03.2015 р.

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ У СПРАВАХ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ ТА УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 11.03.2015 р.
Щодо статусу учасника бойових дій
До Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції надходять численні питання від журналістів щодо отримання статусу учасника бойових дій для бійців добровольчих батальйонів, які загинули під час АТО, та пільги для членів їх сімей.
Пояснюємо.
На офіційному веб-сайті Служби www.dsvv.gov.ua в рубриці “Актуальні питання” ми вже роз’яснювали, кому надається статус учасника бойових дій, які документи є підставою для надання статусу, які пільги передбачені для учасників бойових дій, що є підставою для надання пільг сім’ям загиблих тощо.
Що стосується бійців добровольчих батальйонів, діючим на сьогодні Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, не передбачено надання статусу учасника бойових дій особам, які брали участь в АТО у складі добровольчих формувань територіальної оборони, що були створені державними чи громадськими організаціями або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Зауважимо, що статус учасника бойових дій не є державною нагородою або почесним званням та призначений виключно для надання окремій категорії громадян за особливі заслуги відповідних пільг, переваг та соціальних гарантій.
Наявність у особи такого статусу розширює її правоздатність в частині надання їй можливості особисто користуватися додатковими майновими (безоплатне забезпечення ліками, санаторно-курортним лікуванням, знижки за користування житлом тощо) та немайновими правами (використання чергової щорічної відпустки у зручний час, переважне право на залишення на роботі при скороченні тощо).
Разом з тим відповідно до частини четвертої статті 25 Цивільного кодексу України правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, у зв’язку з чим особа з об’єктивних причин не може реалізувати свої додаткові права, передбачені їй як учаснику бойових дій.
Таким чином, враховуючи положення чинного законодавства, померла особа з об’єктивних причин не може отримати посвідчення учасника бойових дій та скористатися наданими їй додатковими пільгами.
Разом з тим інформуємо, що крім статусу учасника бойових дій, існує статус члена сім’ї загиблого. Ми вже повідомляли, що пільги та компенсації, передбачені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” для членів сім’ї загиблого відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302, надаються на підставі Посвідчення члена сім’ї загиблого, яке видають органи соціального захисту населення за місцем реєстрації таких членів сім’ї.
Вирішення питання стосовно поширення чинності Закону на членів сім’ї загиблих бійців добровольчих батальйонів (загонів) під час участі в антитерористичній операції ще потребує законодавчого врегулювання.
З цією метою Службою був розроблений законопроект, який надісланий для опрацювання заінтересованим органам виконавчої влади. Крім цього, у Верховній Раді України зареєстровані аналогічні законопроекти (зокрема законопроект реєстр. № 1688 від 30.12.2014, який вже 12.02.2015 прийнятий в першому читанні), які б дозволили надати статус учасника бойових дій особам, які брали участь в антитерористичній операції у складі добровольчих формувань територіальної оборони, та надати у разі їх загибелі відповідні пільги членам їх сімей.
Роз’яснення Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції “Щодо статусу учасника бойових дій” від 11.03.2015 р.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>