Рішення Гадяцького районного суду Полтавської області “Про розірвання договору оренди землі на вимогу орендодавця” від 11.11.2014 р. у справі № 526/1002/14-ц

ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
від 11.11.2014 р. у справі № 526/1002/14-ц
Провадження №  2/526/574/2014
11 листопада 2014 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді Заколодяжної  О.А.
при секретарі Шульзі Н.М.
з участю прокурора Снісаренко Н.В.
розглянувши у відкритому  судовому засіданні в залі суду  в м. Гадячі  цивільну справу за позовом   прокурора Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації  до ОСОБА_1, треті особи: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області, відділ Держземагенства у Гадяцькому районі Полтавської області  про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та повернення земельної  ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся прокурор Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації з позовом до ОСОБА_1, треті особи: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області, відділ Держземагенства у Гадяцькому районі Полтавської області  про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та повернення земельної  ділянки.
У позовній заяві  вказується, що 15.03.2011 року за розпорядженням голови Гадяцької районної державної адміністрації № 153  ОСОБА_1 було передано в оренду земельну ділянку   площею 10,00 га для  сіножаті, яка знаходиться на  території Середняківської сільської ради за межами населеного пункту.  На підставі вказаного розпорядження між Гадяцькою РДА  та  ОСОБА_1  02.02.2012 року був укладений договір оренди земельної ділянки зальною площею 10,00 га, в тому числі  сіножаті – 10,00 га, про що  у Державному реєстрі земель  29.10.2012 року  було вчинено запис за      № 532040004004614. Вартість вказаної земельної ділянки, згідно витягу із технічної документації складає 62 677,60 грн..   Згідно пунктів 14,16 даного договору,  цільовим призначенням вказаної земельної ділянки є сільськогосподарське призначення та визначено, що вказана земельна ділянка передається  в оренду для сінокосіння.  Державною інспекцією сільського господарства в Полтавській області 08.04.2014 року було проведено позапланову перевірку  використання   вказаної земельної ділянки  ОСОБА_1   і встановлено, що  відповідач  самовільно здійснив розорювання сіножатей площею 10,00 га  і використовував  вказану землю для вирощування кукурудзи, чим порушив вимоги ст. 96 Земельного кодексу України, про що було складено акт. За результатами виявлених порушень державним інспектором сільського господарства 11.04.2014 року ОСОБА_1 було винесено припис про усунення порушень  вимог земельного законодавства  та винесено  постанову про накладення на нього адміністративного  стягнення  за порушення вимог ст. 53 КУпАП ( порушення використання земель)  у виді штрафу в розмірі  85 грн..   Оскільки ОСОБА_1 унеможливив використання земельної ділянки за цільовим призначенням для сінокосіння та випасання худоби, чим порушив умови вищезазначеного договору оренди землі,  прокурор Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації звернувся до суду з даним позовом та просив суд достроково розірвати  договір оренди земельної ділянки від 02.02.2012 року, зареєстрований  в Державному реєстрі земель 29.10.2012 року за № 532040004004614  загальною площею 10,00 га, в тому числі сіножаті -10,00 га, укладеного між Гадяцькою районною державною адміністрацією   та  ОСОБА_1 . Зобовязати  ОСОБА_1 повернути земельну ділянку площею 10,00 га вартістю 62 677 грн. 60 коп., що знаходиться на території Середняківської сільської ради  за межами населеного пункту до земель запасу Середняківської сільської ради   Гадяцького району Полтавської області і привести її в попередній стан та оплату судового збору покласти на відповідача.
В судовому засіданні  прокурор  прокуратури Гадяцької району ОСОБА_2 позовні вимоги  підтримала, просила суд їх задовольнити , з тих підстав, що   передана  ОСОБА_1  за договором оренди земельна ділянка площею 10,00 га  використовується не за цільовим призначенням для сіножаті і випасання худоби, а  розорена  і на ній вирощується кукурудза.
Представник Гадяцької районної державної адміністрації ОСОБА_3  позовні вимоги прокурора Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації підтримала   повністю та просила суд їх задовольнити.
Відповідач  ОСОБА_1 позовні вимоги прокурора Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації не визнав.
Представник  третьої особи: Державної інспекції сільського господарства в Полтавській області до суду не зявився, надали заяву, в якій  не заперечували щодо задоволення позовних вимог прокурора Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації та просили справу розглянути без участі їх представника.
Представник третьої особи: відділу Держземагенства у Гадяцькому районі Полтавської області   проти задовлення позовних вимог прокурора Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що працює землевпорядником  Середняківської сільської ради Гадяцького району . Під час огляду 20.03.2014 року комісією Середняківської сільської ради Гадяцького району  земельної ділянки, наданої ОСОБА_1  на умовах договору оренди площею 10 га для сінокосіння, яка розташована  за межами населеного пункту, було зясовано, що вказана земельна ділянка відповідачем  використовується не за цільовим призначенням,  так як земля була передискована і на полі було видно залишки стебел кукурудзи про що був складений акт.
Суд, заслухавши пояснення сторін, свідка, вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги прокурора Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації підлягають до задовлення з наступних підстав.
15.03.2011 року за розпорядженням голови Гадяцької районної державної адміністрації № 153  ОСОБА_1 було передано в оренду земельну ділянку   площею 10,00 га для  сіножаті, яка знаходиться на  території Середняківської сільської ради за межами населеного пункту. Згідно п.4 вказаного розпорядження, воно  набуває юридичної  сили з моменту укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації .
Відповідно до ст. 15 Закону України « Про оренду земель» , істотними умовами договору оренди землі є, серед інших, умови використання та цільове призначення земельної ділянки.
На підставі вказаного розпорядження, між Гадяцькою РДА  та  ОСОБА_1  02.02.2012 року був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 10,00 га, в тому числі  сіножаті – 10,00 га, про що  у Державному реєстрі земель  29.10.2012 року  було вчинено запис за   № 532040004004614.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки  складає 62 677,60 грн. , що підтверджується витягом з технічної  документації.  Згідно пунктів 14,16 даного договору,  цільовим призначенням вказаної земельної ділянки є сільськогосподарське призначення та визначено, що вказана земельна ділянка передається  в оренду для сінокосіння.  
Згідно п.8 вказаного договору , він  укладений терміном до 31.12.2015 року.
Обовязком орендаря, згідно п.32 даного договору, є використання земельної ділянки тільки за призначенням, для якого вона надана.
Згідно п.37 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обовязків    передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження  орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її  використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Умовами розірвання договору в односторонньому порядку, згідно п.38 договору,  є використання Орендарем земельної ділянки всупереч умов Договору.
Згідно акту  обстеження земельної ділянки сільськогосподарського призначення                  (сінокосіння) площею 10,0 га, яка знаходиться за межами  населеного пункту  с. Середняки,   наданої в оренду ОСОБА_1  від 20.03.2014 року,  земельна ділянка на час обстеження передискована, на полі видно залишки стебел кукурудзи.
Державною інспекцією сільського господарства в Полтавській області 08.04.2014 року було проведено позапланову перевірку  використання   вказаної земельної ділянки  ОСОБА_1   і встановлено, що  відповідач  самовільно здійснив розорювання сіножатей площею 10,00 га  і використовував  вказану землю для вирощування кукурудзи, чим порушив вимоги ст. 96 Земельного кодексу України та ст.  37 Закону України « Про охорону земель» про що було складено акт.
За результатами виявлених порушень державним інспектором сільського господарства 11.04.2014 року ОСОБА_1 було винесено припис про усунення  ним порушень  вимог земельного законодавства до 08.05.2014 року  та винесено  постанову  від 11.04.2014 року про накладення на нього адміністративного  стягнення  за порушення вимог ст. 53 КУпАП ( порушення використання земель)  у виді штрафу в розмірі  85 грн..
Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України,  землекористувачі зобов’язані: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Згідно ст. 35 Закону України  « Про охорону земель»,  власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних  ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані: забезпечувати використання  земельних  ділянок  за   цільовим призначенням  та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на  земельну ділянку.
Згідно ст. 36 Закону України «Про охорону земель», охорона  земель     сільськогосподарського     призначення забезпечується   на   основі  реалізації  комплексу  заходів  щодо збереження  продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх  екологічної  стійкості та родючості ґрунтів, а також обмеження їх вилучення (викупу) для несільськогосподарських потреб.  Зміна цільового   призначення  земель  сільськогосподарського призначення допускається лише за умови  обґрунтування  доцільності такої зміни в порядку, визначеному законом.
Згідно ст. 37 Закону України « Про охрону земель»,  на  землях   сільськогосподарського   призначення   може  бути обмежена діяльність щодо     розорювання сіножатей, пасовищ.
Відповідно до п. ґ ст. 141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Згідно з  п.а   ст. 143 ЗК України, примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі   використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря  використання земельної   ділянки   за  цільовим  призначенням згідно з договором оренди.
У відповідності з вимогами ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Як встановлено судом, і про що не заперечував у судовому засіданні відповідач ОСОБА_1, він  дійсно  здійснив розорювання сіножатей площею 10,00 га, наданих йому за вищевказаним договором оренди землі   і використовував  вказану землю не за цільовим призначенням, а для вирощування кукурудзи.
Свої дії  відповідач мотивував тим, що збирався перевести цільове призначення   наданої йому  вказаної  земельної ділянки  з сіножатей  у ріллю , в звязку з чим звертався із заявами до Гадяцької районної державної адміністрації  та до  Головного управління  Держземагенства у Полтавській області.
Доказів на підтвердження того, що  цільове призначення вказаної  земельної  ділянки   переведене    у встановленому законом порядку  із отриманням  відповідного дозволу  Гадяцької районної державної адміністрації із сіножатей у ріллю   відповідачем  суду надано не було.
А тому враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги прокурора  Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації  до ОСОБА_1, треті особи: Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області, відділ Держземагенства у Гадяцькому районі Полтавської області  про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та повернення земельної  ділянки  підлягають до задовлення.
Керуючись ст. 651 ЦК України, ст. 141 Земельного кодексу України, ст. ст. 24, 25 , 32, 34  Закону України «Про оренду землі»,  ст. ст.10, 11,  60, 88, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України   суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги   прокурора Гадяцького району Полтавської області в інтересах держави в особі Гадяцької районної державної адміністрації задовольнити.
Договір оренди земельної ділянки від 02.02.2012 року, зареєстрований  в Державному реєстрі земель 29.10.2012 року за № 532040004004614  загальною площею 10,00 га, в тому числі сіножаті -10,00 га, укладеного між Гадяцькою районною державною адміністрацією   та  ОСОБА_1  достроково розірвати.  
Зобовязати  ОСОБА_1 повернути земельну ділянку площею 10,00 га вартістю 62 677 грн. 60 коп., що знаходиться на території Середняківської сільської ради  за межами населеного пункту до земель запасу Середняківської сільської ради   Гадяцького району Полтавської області та привести її в попередній стан.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти   днів з дня проголошення рішення , а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення Гадяцького районного суду Полтавської області “Про розірвання договору оренди землі на вимогу орендодавця” від 11.11.2014 р. у справі № 526/1002/14-ц

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>