Окрема ухвала Харківського апеляційного господарського суду “Щодо підтвердження факту здійснення господарської операції первинними документами” від 21.11.2011 р. у справі № 5023/5493/11

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
від 21 листопада 2011 року справа № 5023/5493/11
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя , суддя , суддя
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 4367Х/3-11) на рішення господарського суду Харківської області від 19.09.2011 року у справі № 5023/5493/11
за позовом ТОВ “ВП “Схід-сервіс”, м. Харків
до ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води”, с. Березівка
про стягнення 14507,39 грн.
ВСТАНОВИЛА:
Харківським апеляційним господарським судом закінчено розгляд апеляційної скарги ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води” на рішення господарського суду Харківської області від 19.09.2011 року у справі № 5023/5493/11 за позовом ТОВ “ВП “Схід-сервіс”, м. Харків до ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води”, с. Березівка про стягнення 14507,39 грн.
Постановою від 21.11.2011 р. апеляційну скаргу ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води” залишено без задоволення. Рішення господарського суду Харківської області від 19.09.2011 року у справі № 5023/5493/11 залишено без змін.
Під час розгляду апеляційної скарги колегією суддів встановлено, що ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води” неналежним чином здійснюється ведення бухгалтерського обліку та оформлення бухгалтерської документації щодо відображення господарських операцій.
Так, в обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказує на те, що в порушення ст. 9 ЗУ “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та п.п. 2.4, 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88, у видатковій накладній № 41 від 14.07.2010 року у графі “Отримав(ла)” відсутні посада і прізвище особи, відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, не зазначено номер та дату довіреності, виданої уповноваженій особі на отримання товарно-матеріальних цінностей, крім того, відповідач вказує про відсутність посилання у спірній видатковій накладній на номер та дату договору, за яким проводиться господарська операція.
На думку колегії суддів, дана обставина є підставою для висновку про недотримання відповідачем вимог абзацу другого ч. 2.1. ст. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 883 та частин 1, 2 статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” щодо фіксування фактів здійснення господарських операцій.
Так згідно зі статтею 1 ЗУ “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” визначено, що первинний документ – це документ, який містить в собі інформацію щодо господарської операції та підтверджує її здійснення.
Відповідно до п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку первинні документи – це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Так, до первинних документів відносяться, зокрема, накладні на відпуск товарно-матеріальних цінностей (видаткові накладні), метою яких є підтвердження здійснення господарської операції і які є підставою для здійснення бухгалтерських записів.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов’язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
У п. 2.4 Положення також передбачено, що первинні документи повинні мати такі обов’язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Крім того, у п. 2.5 Положення вказано, що документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.
Згідно з п. 2.15 Положення первинні документи підлягають обов’язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов’язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству, логічна ув’язка окремих показників.
Наведені норми порушені ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води”, що підтверджується змістом видаткової накладної № 41 від 14.07.2010 р.
Допущені недоліки накладної ускладнили вирішення господарського спору, а крім того, в разі повторного допущення подібних порушень, можуть негативно відобразитися на господарському обороті.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про наявність у діяльності відповідача недоліків ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності є підставою для винесення окремої ухвали, якою керівника товариства має бути повідомлено з метою вжиття відповідних організаційно-правових заходів для усунення таких недоліків.
Керуючись статтею 90 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Окрему ухвалу надіслати керівнику ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води”, с. Березівка.
Повідомити керівника товариства про вказані недоліки в роботі відповідальних за бухгалтерський облік посадових осіб ТОВ “Завод “Березівські мінеральні води”, с. Березівка для вжиття організаційно-правових заходів.
Про вжиття вказаних заходів повідомити Харківський апеляційний господарський суд у місячний строк.
Окрема ухвала Харківського апеляційного господарського суду “Щодо підтвердження факту здійснення господарської операції первинними документами” від 21.11.2011 р. у справі № 5023/5493/11

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>