Лист Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Щодо оприлюднення даних на єдиному веб-порталі” від 10.09.2015 р. № 1.-2074/3175-15-123

УПОВНОВАЖЕНИЙ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ
ЛИСТ
від 10.09.2015 р. № 1.-2074/3175-15-123
Щодо оприлюднення даних на єдиному веб-порталі
У зв’язку з листом Державної казначейської служби України від 4 вересня 2015 року № 14-08/760-22455 щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку оприлюднення на єдиному веб-порталі використання публічних коштів інформації про платіжні трансакції на єдиному казначейському рахунку” (далі – проект Порядку) повідомляю таке.
Відповідно до додатка до проекту Порядку до складу інформації про платіжні транзакції, що підлягає оприлюдненню, серед іншого, належать дані про отримувача коштів. Наведені дані стосуються юридичної особи, у той час, як отримувачем коштів з казначейського рахунку можуть бути фізичні особи. Водночас проект Порядку не містить переліку даних, які будуть оприлюднені про фізичну особу у разі, якщо вона є отримувачем бюджетних коштів.
У зв’язку з цим маю зазначити таке.
Відповідно до Закону України “Про захист персональних даних” обробка персональних даних (в даному випадку оприлюднення) здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.
Відкритість інформації про платіжні трансакції на єдиному казначейському рахунку визначено частиною третьої статті 3 Закону України “Про відкритість використання публічних коштів”.
Окрім того, статтею 5 Закону України “Про захист персональних даних” встановлено, що не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Частиною п’ятою статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Таким чином, оприлюднення інформації про фізичну особу та її персональних даних, а саме прізвища, імені, по батькові, відповідає вимогам законодавства про захист персональних даних.
Разом з тим звертаю увагу, що Законом України “Про захист персональних даних” встановлено, що склад та зміст персональних даних мають бути відповідними, адекватними та ненадмірними стосовно визначеної мети їх обробки.
Зважаючи на положення пп. 70.15.2 статті 70 Податкового кодексу України, інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Також відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України, відповідно до Закону України “Про банки і банківську діяльність” належать до банківської таємниці.
Враховуючи зазначене, інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків та рахунок в банку фізичної особи, яка є отримувачем бюджетних коштів, є конфіденційною інформацією і не підлягає оприлюдненню.
Для досягнення мети, визначеної на законодавчому рівні, – забезпечення прозорості використання публічних коштів – цілком достатньо оприлюднення прізвища, імені, по батькові фізичної особи як отримувача коштів.
Таким чином, враховуючи викладене та зважаючи на вимогу Закону України “Про захист персональних даних”, здійснювати обробку персональних даних відкрито і прозоро із застосуванням засобів та у спосіб, що відповідають визначеним цілям такої обробки, вважаю, що проект Порядку має бути доопрацьований з метою чіткого визначення складу персональних даних фізичної особи, які будуть оприлюднені на єдиному веб-порталі використання публічних коштів. Крім того, вважаю за доцільне пункт 2 розділу I проекту Порядку доповнити посиланням на Закон України “Про доступ до публічної інформації”.
В. Лутковська
Лист Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Щодо оприлюднення даних на єдиному веб-порталі” від 10.09.2015 р. № 1.-2074/3175-15-123

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>