Лист Незалежної асоціації банків України “Щодо роз’яснення питання стосовно характеру послуг, які надаються Банкам міжнародними платіжними системами” від 16.10.2012 р. № 517-16/10

НЕЗАЛЕЖНА АСОЦІАЦІЯ БАНКІВ УКРАЇНИ

КОМІТЕТ З ПИТАНЬ

ОПОДАТКУВАННЯ ТА ОБЛІКУ

ЛИСТ

від 16.10.2012р.№ 517-16/10

Щодо роз’яснення питання стосовно характеру послуг, які надаються Банкам  міжнародними платіжними системами

Асоціація  «Незалежна асоціація банків України» на чисельні прохання банків – членів НАБУ, звертається до Вас с запитом  щодо необхідності роз’яснення питання щодо характеру послуг, які надаються Банкам  міжнародними платіжними системами.

На підставі угод укладених з організаціями міжнародної платіжної системи (Visa International Service Assotiation, Master Card, інші) Банки отримують послуги з розрахунково–касового обслуговування.

Послуги з розрахунково – касового обслуговування не є об’єктом оподаткування для податку на додану вартість відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V Податкового кодексу України.

Згідно постанови Національного банку України від 15.11.2011, № 400 затверджено Перелік типових операцій з розрахунково-касового обслуговування, які відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V Податкового кодексу України не є об’єктом оподаткування.

Пунктом 4.13 вказаного Переліку «розрахункові операції, що проводяться з використанням міжнародних, внутрішньодержавних, внутрішньобанківських та інших платіжних систем»включено за ініціативою представництв міжнародних платіжних систем та саме з метою неоподаткування ПДВ послуг, що ними надаються.

Крім того, пунктом 6.6 вказаного Переліку передбачено «послуги платіжних систем під час здійснення розрахунково-касових операцій з використанням СПЗ».

Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-III від 05.04.2001р., із змінами та доповненнями,  чітко визначено, що міжнародна платіжна система – платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує проведення переказу коштів у межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу. 

Проведення переказу коштів є обов’язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

Згідно з пунктом 1.37  Закону  України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»  послуги з розрахунково – касового обслуговування  – це послуги, які пов’язані із переказом коштів з рахунка (на рахунок)  клієнтів, видачею  коштів у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених договорами.

Відповідно до пункту 1.44 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», визначено, що  член платіжної системи – юридична особа, що на підставі належним чином оформленого права (отриманої ліцензії платіжної системи, укладеного з платіжною організацією платіжної системи договору тощо) надає послуги учасникам платіжної системи щодо проведення переказу за допомогою цієї платіжної системи та відповідно до законодавства України має право надавати такі послуги в межах України. При цьому,  учасник платіжної системи – юридична або фізична особа – суб’єкт відносин, що виникають при проведенні переказу коштів, ініційованого за допомогою платіжного інструмента цієї платіжної системи.

Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-III від 05.04.2001р. із змінами та доповненнями  також встановлено, що платіжна картка – це спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором.

Отже, банки, як члени міжнародних платіжних систем, отримують послуги від міжнародної платіжної системи, які по своїй суті належать до послуг з розрахункового – касового обслуговування.

З метою врегулювання питання неоднозначного тлумачення органами державної податкової служби норм законодавства в частині визначення змісту певних послуг з метою оподаткування податком на додану вартість та, враховуючи, що згідно п.196.1.5 Податкового кодексу України перелік послуг з розрахунково-касового обслуговування визначається Національним банком України  за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, звертаємось з проханням розтлумачити пункти 4.13 та 6.6 вищезгаданого Переліку та надати роз’яснення:

чи належать послуги, які надаються міжнародними платіжними системами банкам  до послуг, передбачених Переліком Національного банку України  таких як: “розрахункові операції, що проводяться з використанням міжнародних, внутрішньодержавних, внутрішньобанківських та інших платіжних систем» або «послуги платіжних систем під час здійснення розрахунково-касових операцій з використанням СПЗ».

Будемо вдячні за надання відповіді у найкоротші терміни.

 

 

З повагою,

Виконавчий директор                                                                                         С.Г. Мамедов

 

Голова Комітету з питань оподаткування

та обліку                                                                                                                      Є.С. Чемерис

Лист Незалежної асоціації банків України “Щодо роз’яснення питання стосовно характеру послуг, які надаються Банкам міжнародними платіжними системами” від 16.10.2012 р. № 517-16/10

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>