Лист Національного банку України “Щодо податку на додану вартість” від 13.05.2015 р. № 60-08009/32025

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 13.05.2015 р. № 60-08009/32025
Щодо податку на додану вартість
Національний банк України звертається за роз’ясненням деяких норм Податкового кодексу України (далі – Кодекс) щодо податку на додану вартість (далі – ПДВ), які наберуть чинності з 01.07.2015 р.
Зокрема, Законом України від 28.12.2014 р. № 71-VIII (далі – Закон), на нашу думку, внесені кардинальні зміни до статті 198 Кодексу стосовно віднесення сум ПДВ, сплачених під час придбання товарів/послуг, до податкового кредиту, та визначення податкових зобов’язань. А саме:
буде вилучено пункт 198.4 статті 198 Кодексу та окремі норми з пункту 198.3 статті 198 Кодексу, які пов’язують можливість формування податкового кредиту звітного періоду за придбаними товарами/послугами, необоротними активами з обов’язковим використанням останніх в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.
Водночас згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу, якщо товари/послуги, необоротні активи, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, починають використовуватися в операціях, що не оподатковуються, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідні податкові накладні за такими товарами/послугами, необоротними активами. Крім того, згідно з нормами Кодексу такі податкові зобов’язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
придбаних для використання в неоподатковуваних операціях – на дату їх придбання;
придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, – на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”.
Враховуючи зазначене, на нашу думку, застосування вимог пункту 198.5 статті 198 Кодексу (необхідність визначення податкового зобов’язання за кожною операцією придбання та, відповідно, складання та реєстрація податкових накладних) призведе до двократного зростання кількості виписаних податкових накладних та, як результат, до невиправданого збільшення навантаження як на працівників, так і на системи електронного адміністрування ПДВ.
Звертаємо увагу, що переважна більшість операцій, які здійснює Національний банк України, не є об’єктом оподаткування ПДВ. Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, розрахована за результатами попередніх років, незначна, тому облік ПДВ у системі Національного банку України здійснюється без її розрахунку. Суми ПДВ, які сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, що частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, до суми податкового кредиту не включаються, а відносяться до витрат та/або на збільшення вартості основних засобів і нематеріальних активів.
1. З огляду на зазначене просимо підтвердити, що наведений нижче алгоритм відображення Національним банком України в податковому обліку сум ПДВ з 01.07.2015 р. не буде суперечити нормам чинного законодавства, а саме:
- податковий кредит формується виключно із сум ПДВ, що сплачені за товари/послуги, необоротні активи, які використовуються в господарській діяльності в оподатковуваних операціях;
- суми ПДВ, які сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, що використовуються в неоподатковуваних операціях, до суми податкового кредиту не включаються, та, відповідно, податкові зобов’язання, передбачені нормами пункту 198.5 статті 198 Кодексу, не визначаються.
2. Якщо, на вашу думку, використання зазначеного алгоритму буде неправильним, просимо надати консультацію щодо особливостей застосування Національним банком України вказаних норм Кодексу після набрання ними чинності. Зокрема, просимо надати роз’яснення, що мається на увазі під терміном “дата придбання”, зазначеним в абзаці восьмому пункту 198.5 статті 198 Кодексу.
<…>
Заступник Голови
Національного банку України
В. Рашкован
Лист Національного банку України “Щодо податку на додану вартість” від 13.05.2015 р. № 60-08009/32025

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>