Лист Національного банку України “Про банкноти, навмисно пошкоджені спеціальним розчином або в інший спосіб” від 19.01.2015 р. № 11-116/2895

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 19.01.2015 р. № 11-116/2895
Про банкноти, навмисно пошкоджені спеціальним розчином або в інший спосіб
Враховуючи ситуацію, що склалася на Сході України, та вимоги Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі (далі – Інструкція), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 22.07.2014 № 435 (зі змінами), банк у разі неможливості вивезення готівки та інших цінностей на підставі розпорядження Національного банку України пошкоджує готівку розчинами, що фарбують чи склеюють, штампом “Неплатіжна” або обрізанням/обпалюванням 50 % від загальної площі або в інший спосіб, що забезпечить втрату платіжних ознак грошових знаків.
З огляду на численні випадки нападів, пограбувань та захоплень банків на території, яка не контролюється українською владою, існує велика ймовірність потрапляння в обіг банкнот гривень, навмисно пошкоджених банками спеціальним розчином або в інший спосіб.
При цьому банки та територіальні управління Національного банку не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам справжніх банкнот, пошкоджених способами, які використовувалися банками і територіальними управліннями згідно з вимогами Інструкції (пункт 17 розділу XII Інструкції).
Відповідно до норм Інструкції банки зобов’язані вилучати під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб або в разі їх звернення щодо обміну банкнот гривень, які мають пошкодження у вигляді загального або локального (плями) забруднення різного кольору (уключаючи те, що можна помітити в ультрафіолетових променях), і в установленому порядку передавати їх як сумнівні до уповноважених підрозділів Національного банку України для проведення досліджень.
Звертаємо увагу, що згідно з пунктом 2.13 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (зі змінами), підприємства (підприємці) під час здійснення розрахунків із споживачами за готівку зобов’язані приймати у сплату за продукцію (товари, роботи, послуги) без обмежень банкноти і монети (у тому числі розмінні, обігові, пам’ятні монети, зношені, значно зношені банкноти та монети) усіх номіналів, які випускає Національний банк України в обіг, що є дійсними платіжними засобами і не викликають сумніву в їх справжності та платіжності. Отже, у разі виникнення у підприємств (підприємців) сумніву щодо справжності та платіжності банкнот гривень, у тому числі стосовно навмисного їх пошкодження банками спеціальним розчином або в інший спосіб, підприємства (підприємці) не повинні приймати їх у сплату за товари (роботи, послуги).
Зважаючи на вищевикладене, рекомендуємо банкам України провести роз’яснювальну роботу зі своїми клієнтами – юридичними та фізичними особами щодо неприймання останніми при розрахунках готівкою за товари (роботи, послуги) банкнот, пошкоджених спеціальним розчином або в інший спосіб.
Заступник Голови
Національного банку України
Я. В. Смолій
Лист Національного банку України “Про банкноти, навмисно пошкоджені спеціальним розчином або в інший спосіб” від 19.01.2015 р. № 11-116/2895

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>