Лист Національного банку України “Про заміну інформації у реквізиті “Призначення платежу” від 09.06.2011 р. № 25-111/1438-7141

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 09.06.2011 р. № 25-111/1438-7141

Про заміну інформації у реквізиті “Призначення платежу”

У зв’язку із запитами, що надходять до Національного банку України від банків та їх клієнтів щодо можливості заміни інформації, зазначеної у реквізиті “Призначення платежу” платіжного доручення у національній валюті, повідомляємо.
Частиною 1 статті 1089 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що за платіжним дорученням банк зобов’язується за дорученням платника за рахунок грошових коштів, що розміщені на його рахунку у цьому банку, переказати певну грошову суму на рахунок визначеної платником особи (одержувача) у цьому чи в іншому банку у строк, встановлений законом або банківськими правилами, якщо інший строк не передбачений договором або звичаями ділового обороту.
Банк не має права робити виправлення у платіжному дорученні клієнта, якщо інше не встановлено законом або банківськими правилами (частина 2 статті 1090 ЦКУ).
Загальний порядок здійснення переказу коштів в Україні, а також відповідальність суб’єктів переказу регулюються Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” (далі – Закон).
Відповідно до пункту 32.3 статті 32 Закону банки зобов’язані виконувати доручення клієнтів, що містяться в документах на переказ, відповідно до реквізитів цих документів та з урахуванням положень, встановлених пунктом 22.6 статті 22 Закону.
Згідно із зазначеним пунктом Закону обслуговуючий платника банк зобов’язаний перевірити відповідність номера рахунку платника і його коду (ідентифікаційного номера, за його наявності, тощо) та приймати цей документ до виконання тільки у разі їх збігу.
Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (далі – Інструкція), яка регулює порядок здійснення безготівкових розрахунків, встановлено, що банки перевіряють відповідність заповнення реквізитів розрахункових документів клієнтів на відповідність вимогам пунктів 2.4 та 2.5 Інструкції та додатку 8 до неї.
Реквізит платіжного доручення “Призначення платежу” заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України і відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення “Призначення платежу”. Банк перевіряє заповнення цього реквізиту лише за зовнішніми ознаками (пункт 3.8 Інструкції).
Відповідно до пункту 2.29 Інструкції платник має право в будь-який час до списання платежу з рахунку відкликати з банку, що його обслуговує, платіжні доручення в порядку, визначеному внутрішніми правилами цього банку. Платник може змінити реквізит “Призначення платежу” до списання коштів з його рахунку, оформивши нове платіжне доручення.
Після списання коштів з рахунку платника питання щодо уточнення інформації, зазначеної у реквізиті “Призначення платежу”, вирішується між сторонами переказу без участі банку.
Заступник Голови
Національного банку України           І. В. Соркін
Лист Національного банку України “Про заміну інформації у реквізиті “Призначення платежу” від 09.06.2011 р. № 25-111/1438-7141

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>