Лист Національного банку України “Про повернення помилково зарахованих (списаних) коштів” від 09.01.1998 р. № 25-011/46-181

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 09.01.98 р. № 25-011/46-181

Про повернення помилково зарахованих (списаних) коштів

Національний банк України на численні запити установ банків і у зв’язку з наявністю фактів порушень законодавства при поверненні помилково зарахованих (списаних) коштів, роз’яснює.
Відповідно до статті 6 Указу Президента України від 16.03.1995 р. № 227 “Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України”, підприємства, незалежно від форми власності, мають повертати в 5-денний термін платникам помилково зараховані на їх рахунки кошти. Якщо власник рахунку не повернув у зазначений термін помилково одержані кошти, то їх повернення має здійснюватись у загальному претензійно-позовному порядку.
Згідно із статтею 381 Цивільного кодексу України, без згоди юридичних осіб та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності списання (стягнення) коштів, що знаходяться на їх рахунках у банках, допускається за рішенням суду (арбітражного суду), виконавчими написами нотаріусів та у випадках, передбачених законами України. При цьому, жодним законом не передбачене право безспірного стягнення (списання) коштів з рахунків у разі їх помилкового зарахування.
Виходячи з викладеного, питання про повернення коштів у випадку, коли вони помилково зараховані з вини клієнтів банку, має вирішуватися клієнтами самостійно з фактичними одержувачами коштів у претензійно-позовному порядку.
У разі, якщо помилкове зарахування (списання) коштів виникло з вини банку, то він негайно після виявлення помилки має повідомити фактичного одержувача коштів (в залежності від конкретних обставин – безпосередньо або через банк, де обслуговується одержувач) про необхідність повернення помилково зарахованих коштів, згідно із статтею 6 Указу Президента України від 16.03.1995 р. № 227. Одночасно, з метою запобігання відповідальності за безпідставне списання коштів або несвоєчасне перерахування їх за призначенням, банк за рахунок своїх коштів має повернути помилково списані з рахунку клієнта кошти або перерахувати їх належному одержувачу. Якщо фактичний одержувач коштів не повертає добровільно, то вони мають стягуватися банком у претензійно-позовному порядку.
Звертаємо увагу на те, що кожний випадок помилкового списання або зарахування коштів має ретельно аналізуватися банківськими працівниками, проводитися службове розслідування і винні притягатися до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. Про випадки умисного неправомірного списання або зарахування коштів слід повідомляти в правоохоронні органи.
З наданням цього роз’яснення вважати таким, що втратив чинність, лист Національного Банку України від 04.01.1997 р. № 25-214/8-64.
Заступник Голови Правління       О.І. Кірєєв
Лист Національного банку України “Про повернення помилково зарахованих (списаних) коштів” від 09.01.1998 р. № 25-011/46-181

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>