Лист Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників “Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб безкоштовно отриманих цінних призів внаслідок проведеного розіграшу та надання індивідуальної знижки на придбання майна (майнових прав) за результатами проведеного розіграшу” від 08.09.2015 р. № 21636/10/28-10-06-11

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Міжрегіональне головне управління ДФС –
Центральний офіс з обслуговування великих платників
ЛИСТ
від 08.09.2015 р. № 21636/10/28-10-06-11
Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб безкоштовно отриманих цінних призів внаслідок проведеного розіграшу та надання індивідуальної знижки на придбання майна (майнових прав) за результатами проведеного розіграшу
МГУ ДФС – Центральний офіс з ОВП розглянуло лист підприємства щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб безкоштовно отриманих цінних призів внаслідок проведеного розіграшу та надання індивідуальної знижки на придбання майна (майнових прав) за результатами проведеного розіграшу, за результатом розгляду та в межах своїх повноважень повідомляємо наступне.
Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) дохід з джерелом їх походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, виграшів та призів.
Згідно з п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у п.п. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 ПКУ), доходи у вигляді виграшів, призів.
Умови оподаткування виграшів та призів зазначено у п. 170.6 ст. 170 ПКУ.
Пунктом 170.6 ст. 170 ПКУ визначено, що податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).
Податковим агентом – оператором лотереї у строки, визначені ПКУ для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою, визначеною абзацом першим п. 167.1 ст. 167 ПКУ, із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею.
Податкові агенти – оператори лотереї у податковому розрахунку, подання якого передбачено п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ, відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів у вигляді виграшів (призів) та загальну суму утриманого з них податку. При цьому у податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремого виграшу, суми нарахованого на нього податку, а також відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохід у вигляді виграшу (призу).
Оподаткування доходів у вигляді виграшів та призів, інших, ніж виграш (приз) у лотерею, здійснюється у загальному порядку, встановленому ПКУ для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування, за ставкою, визначеною в абзаці першому п. 167.1 ст. 167 ПКУ.
Під час нарахування (виплати) доходів у вигляді виграшів у лотерею або в інших розіграшах, які передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах, не беруться до уваги витрати платника податку у зв’язку з отриманням такого доходу.
Доходи, зазначені у цьому пункті, остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок.
Крім того, п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ передбачено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.
Відповідно до п. 167.3 ст. 167 ПКУ ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної абзацом першим п. 167.1 ст. 167 ПКУ (30 %), бази оподаткування щодо доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею) на користь резидентів або нерезидентів.
Як виняток з абзацу першого цього пункту грошові виграші у спортивних змаганнях (крім винагород спортсменам – чемпіонам України, призерам спортивних змагань міжнародного рівня, у тому числі спортсменам-інвалідам, визначених у підпункті «б» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ) оподатковуються за ставками, визначеними у п. 167.1 ст. 167 ПКУ.
Разом з тим, якщо додакові блага, виграші чи призи надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 ПКУ (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164).
Згідно з п. 164.5 ст. 164 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 – Сп),
де К – коефіцієнт;
Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Враховуючи викладене вище, якщо приз отримується в результаті розіграшу платником податку безкоштовно, то його вартість визначається за звичайною ціною та включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу і оподатковується податковим агентом за ставкою 30 відсотків.
Якщо за результатами розіграшу виграшем є право придбання речі за 1 грн., то це вважається персоніфікованою (індивідуальною) знижкою з ціни товару та сума такої знижки підлягає оподаткування як додаткове благо за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 ПКУ (15 % та/або 20 %).
Аналогічні роз’яснення з даного питання розміщено на офіційному порталі Державної фіскальної служби України (www. sfs.gov.ua) у категорії “103. Податок на доходи фізичних осіб” сервісу “Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс”.
Одночасно МГУ ДФС – Центральний офіс з ОВП повідомляє, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у листі платника, потребує аналізу документів та матеріалів (зокрема тих, що супроводжують проведення акції), що дозволяють ідентифікувати предмет запиту більш детально.
Лист Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників “Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб безкоштовно отриманих цінних призів внаслідок проведеного розіграшу та надання індивідуальної знижки на придбання майна (майнових прав) за результатами проведеного розіграшу” від 08.09.2015 р. № 21636/10/28-10-06-11

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>