Лист Міністерства соціальної політики України “Щодо відміни посилення фіскального та адміністративного тиску на доходи фізичних осіб” від 12.03.2015 р. № 264/13/84-15

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 12.03.2015 р. № 264/13/84-15
Щодо відміни посилення фіскального та адміністративного тиску на доходи фізичних осіб
Міністерство соціальної політики розглянуло звернення Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» щодо необхідності підтримки проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відміни посилення фіскального та адміністративного тиску на доходи фізичних осіб» і повідомляє.
Проектом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відміни посилення фіскального та адміністративного тиску на доходи фізичних осіб» (реєстр. № 1877) пропонується, зокрема, скасувати фінансові санкції за порушення законодавства про оплату праці та у сфері трудових відносин. Зазначена пропозиція не може бути підтримана, оскільки існуючи на сьогодні розміри штрафів за порушення законодавства про працю відповідають Європейській практиці та є превентивним механізмом, який спонукає роботодавців до дотримання законодавства про працю, і жодним чином не впливають на ефективність ведення бізнесу при дотриманні законодавства.
Що стосується питання зменшення фіскального та адміністративного тиску на доходи фізичних осіб, то оскільки основним джерелом формування коштів фондів соціального страхування є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, прийняття законопроекту призведе до скорочення надходження коштів до цих фондів, спричинить дефіцит їх бюджетів, що в свою чергу, призведе до невиконання фондами статутних завдань, пов’язаних із виплатою матеріального забезпечення і наданням соціальних послуг застрахованим особам.
Водночас, на нашу думку, існує необхідність доопрацювання окремих положень законопроекту (змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464 (далі – Закон № 2464) у частині удосконалення порядку нарахування та сплати єдиного внеску в розмірі не менше ніж мінімальний страховий внесок (за умови відпрацювання повного календарного місяця). Також пропонуємо частину третю статті 19 Закону № 2464 доповнити словами «цим органом порядку».
Пропонуємо не виключати пункт 7 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464, як це передбачено підпунктом 3 пункту 4 розділу I законопроекту та пункти 6, 7 та 8 статті 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105 (далі – Закон № 1105), як це передбачено пунктом 5 розділу I законопроекту. Вказані норми законів є превентивними, не мають відношення до фіскального навантаження на роботодавців та спрямовані на попередження незаконного нецільового використання коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Фонд) та інших порушень роботодавцями.
Крім того, законопроектом передбачається виключення ряду норм законів, які встановлюють санкції за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору та інші порушення у сфері трудових відносин.
Допуск до роботи працівника без оформлення трудових відносин, без сплати за нього єдиного соціального внеску повністю позбавляють працівника соціального захисту. Так, під час розслідування нещасних випадків, що сталися із працівниками, які фактично виконували роботу, однак їх відносини з роботодавцем не були оформлені, страхові експерти з охорони праці змушені заперечувати факт визнання таких випадків страховим, оскільки за такого потерпілого не сплачувалися страхові внески. Потерпіли, які мають тяжкі наслідки травм на виробництві, сім’ї загиблих на виробництві стають заручниками безвідповідального ставлення роботодавця до соціального захисту своїх працівників. Норми, які встановлюють санкції за використання найманої праці без офіційного оформлення дійсно будуть сприяти соціальному захисту працівників та членів їх сімей.
Вважаємо, що питання зменшення фіскального тиску на малий та середній бізнес, зокрема, зменшення чи виключення санкцій за порушення у сфері трудових відносин, повинно бути вирішено відповідними законами щодо зменшення такого тиску , а не через уникнення відповідальності за порушення трудового законодавства.
Враховуючи вищезазначене, вважаємо, що цей законопроект не може бути підтриманий у запропонованій редакції та потребує доопрацювання.
Директор Департаменту заробітної плати
та умов праці  начальник відділу
С. Рябоконь
Лист Міністерства соціальної політики України “Щодо відміни посилення фіскального та адміністративного тиску на доходи фізичних осіб” від 12.03.2015 р. № 264/13/84-15

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>