Лист Міністерства соціальної політики Украаїні “Про оплату праці працівників медичних закладів” від 13.03.2014 р № 853/0/10-14/5

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 13.03.2014 р № 853/0/10-14/5

Про оплату праці працівників медичних закладів

<…> Міністерство соціальної політики України розглянуло лист <…> щодо забезпечення соціальними гарантіями, передбаченими Основами законодавства України про охорону здоров’я, медичних працівників та підвищення посадових окладів (тарифних ставок) працівників наркологічного диспансеру у зв’язку із шкідливими і важкими умовами праці та в межах компетенції повідомляє.

Пунктом «ї» статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачено, що медичні та фармацевтичні працівники, які проживають і працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонери, які раніше працювали медичними та фармацевтичними працівниками і проживають у цих населених пунктах, мають право на безплатне користування житлом з освітленням і опаленням.

Пунктом 14 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що пільги, компенсації і гарантії, на які згідно із законами мають право окремі категорії працівників бюджетних установ, надаються за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом пільговика за попередні шість місяців не перевищує 900 гривень.

18 травня 2011 колегія суддів Вищого адміністративного суду України залишила без задоволення касаційну скаргу Кабінету Міністрів України на постанову Окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року за позовом заступника Генерального прокурора України до Кабінету Міністрів України та залишила без змін постанову Київського апеляційного адміністративного суду ‘про визнання незаконним та нечинним п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530.

Механізм надання соціальних гарантій по безкоштовному користуванню житлом з опаленням і освітленням медичним працівникам встановлено у Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 № 426 (із змінами та доповненнями).

Відповідно до пункту 1 цього Порядку пільги з оплати житлово-комунальних послуг працівникам бюджетних установ надаються за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом працівника за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу .

Пунктом 10 зазначеного Порядку передбачено, що установи, в яких працюють медичні працівники, проводять роботу з надання пільг, компенсацій і гарантій, зокрема:

розраховують розмір пільг, що надаються працівникам;

розподіляють за згодою працівників обчислені суми знижки з оплати послуг між підприємствами та організаціями, що надають послуги;

подають в установленому порядку органам праці та соціального захисту населення, підприємствам і організаціям, що надають послуги, відомості про працівників та розмір грошового еквівалента пільг.

Враховуючи зазначене, для реалізації права на пільги, передбачені пунктом «У» статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я, медичним працівникам необхідно звертатися в установи, де вони працюють.

Щодо підвищення посадових окладів (тарифних ставок) працівників наркологічного диспансеру у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці повідомляємо, що умови та розміри оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення врегульовані спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519 « Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення »(далі – Умови).

Відповідно до п.п. 2.4.5 Умов посадові оклади (тарифні ставки) працівників установ та структурних підрозділів, перелік яких наведено у додатку 3, підвищуються на 25 і на 15 відсотків у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці.

Відповідно сп. 1.5 цього додатка працівникам психіатричних (психоневрологічних), наркологічних установ, їх структурних підрозділів, що працюють на посадах лікарів незалежно від їх найменування, фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою незалежно від їх найменування (за винятком відділень, кабінетів, палат, не призначених для лікування психічно хворих та осіб, які страждають хронічним алкоголізмом і наркоманією), заступникам головного лікаря з економічних питань, завідувачем господарством, професіоналам, фахівцям і технічним службовцям, у тому числі бібліотечних і соціальним працівникам, працівникам клубу, психологам, юрисконсультам, санітаркам всіх найменувань, сестрам- господиням, реєстраторам медичним; робітникам, працюючим у відділеннях – перукарям, гардеробникам, ліфтерам та ін .; робітникам, зайнятим обслуговуванням хворих, посадові оклади підвищуються на 25 відсотків.

При цьому Умовами не визначене при якому рівні навантаження встановлюється вказане підвищення посадових окладів. Для встановлення такого підвищення робочі місця цих працівників не вимагають проведення атестації за умовами праці.

Отже, працівники, у тому числі професіонали, фахівці, технічні службовці і робітники (зайняті обслуговуванням хворих) мають право на зазначене підвищення посадових окладів, якщо вони працюють у відділеннях, палатах і кабінетах для лікування психічно хворих та осіб, які страждають хронічним алкоголізмом і наркоманією.

Тобто працівники робітничих професій мають право на зазначене підвищення посадових окладів (тарифних ставок) за умови, що вони працюють у відділеннях і безпосереднього обслуговують хворих.

Обслуговування хворих – це робота, виконання якої здійснюється в умовах безпосереднього контакту працівника і пацієнта.

Наприклад, молодші медичні сестри забезпечують чистоту та охайність хворих і приміщення, проводять догляд за шкірою хворих, обробляють пролежні, супроводжують хворих в лікувально-діагностичні кабінети; перукар виконує послуги з миття голови, стрижки і т. п.

Робітникам, яким функціональними обов’язками (посадовими, робочими інструкціями, кваліфікаційними характеристиками) не передбачено обслуговування хворих, в тому числі водіям автотранспортних засобів, прибиральникам службових приміщень, посадові оклади (ставки) у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці на даний час не підвищуються.

Конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці, затверджується керівником установи за погодженням з профспілковим комітетом залежно від функціональних обов’язків та роботи у шкідливих та важких умовах праці.

Загальними положеннями Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуску 1 «Професії працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336, визначено, що конкретний перелік посадових (робочих) обов’язків визначається посадовими (робочими) інструкціями працівників усіх категорій, які розробляють і затверджують на основі типової кваліфікаційної характеристики роботодавці, враховуючи конкретні завдання та обов’язки, функції, права, відповідальність працівників цих груп та особливості штатного розпису підприємства, установи, організації.

Одночасно зазначаємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер.

Перший заступник Міністра                                                       В. Мущинін

Лист Міністерства соціальної політики Украаїні “Про оплату праці працівників медичних закладів” від 13.03.2014 р № 853/0/10-14/5

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>