Лист Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо нарахування і виплати компенсації” від 28.08.2001 р. № 18-962

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 28.08.2001 р. № 18-962
Щодо нарахування і виплати компенсації
Міністерство праці та соціальної політики України  розглянуло запит щодо нарахування і виплати приватним підприємцем чи фізичною особою компенсації працівникам втрати частини заробітної  плати  у зв’язку з порушенням термінів її виплати і повідомляє.
 Відповідно до статті 9 Закону  України  “Про  підприємництво” (  698-12  ) для здійснення підприємницької діяльності підприємець має  право  укладати  з  громадянами  договори про використання їх праці.
Відповідно до  статті  24 Кодексу законів про працю України (  322-08  ) у разі укладення трудового договору між працівником і фізичною  особою  фізична особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного  допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості.
Трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством і угодою сторін (стаття 21 КЗпП України ( 322-08 ).
 При укладанні трудового договору підприємець зобов’язаний забезпечити оплату праці не нижче встановленого мінімального рівня, а також інші соціальні гарантії відповідно до чинного законодавства (стаття 9 Закону України “Про підприємництво” ( 698-12 ).
Право працівника на компенсацію втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати передбачено Законом України “Про оплату праці” ( 108/95-ВР ) (стаття 34). Проводиться така компенсація відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Закон України “Про оплату праці” визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами.
Таким чином, працівник, який уклав трудовий договір з приватним підприємцем чи фізичною особою, вказавши при цьому в трудовому договорі терміни виплати підприємцем чи фізичною особою належної працівникові заробітної плати, має право на компенсацію у разі порушення терміну виплати заробітної плати, передбаченого трудовим договором.
Порядок проведення компенсації за затримку виплати заробітної плати встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. N 159 ( 159-2001-п ) “Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати”. У разі затримки виплати заробітної плати, нарахованої працівникам за період роботи з 1 січня 1998 року по 31 грудня 2000 року, компенсація проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від
20 грудня 1997 року N 1427 ( 1427-97-п ) “Про затвердження Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати”.
У разі укладення для виконання певних обсягів робіт договору цивільно-правового характеру між громадянином та приватним підприємцем чи фізичною особою компенсація не нараховується.
Начальник Юридичного управління
І. Тубелець
Лист Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо нарахування і виплати компенсації” від 28.08.2001 р. № 18-962

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>