Лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України “Щодо визначення походження товарів та видачі сертифікатів походження на українські товари, що постачаються до ЄС” від 30.07.2014 р. № 4202-06/25167-07

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 30.07.2014 р. № 4202-06/25167-07
Щодо визначення походження товарів та видачі сертифікатів походження на українські товари, що постачаються до ЄС
За результатами спільного опрацювання з Торгово-промисловою палатою України листа Української асоціації підприємств легкої промисловості від 30.06.2014 № 1-73 Мінекономрозвитку повідомляв наступне.
На сьогодні визначення походження товарів та видачі сертифікатів походження на українські товари, що постачаються до ЄС, здійснюється.
— в рамках автономних преференцій; згідно з Регламентом ЄК № 2454/93, ст. 98-122, додатки 13-15 — для видачі сертифіката форми EUR.1;
— в рамках схеми GSP на преференційні товари: згідно з Регламентом СК № 1063/2010, додаток 13 а — дня видачі сертифіката форми А.
Роботи виконуються відповідно дo порядку, що встановлений згідно з вимогами Єврокомісії, включаючи також вивчення процесів виробництва товарів безпосередньо на підприємствах. Сертифікати оформлюються на підставі документів, які однозначно підтверджують походження товарів.
Умови цих нормативних актів передбачають конкретні вимоги до переробки/обробки матеріалів, які не мають українського походження та які використовуються у виробництві текстильних товарів (Розділ ІХ КН ЄС):
- за автономними преференціями для кінцевих товарів — умови додатків 14-15 для товарів груп — 50-63:
- за схемою GSP на преференційні товари для кінцевих товарів умови додатку 13а для товарів груп 50-63 (Розділ IX КН ЄС),
Зазначені умови майже для кожної позиції УКТЗЕД різні і можуть складатися з вимог щодо виконання особливого технологічного процесу, технологічних операцій, використання конкретної сировини та матеріалів, відсоткового вмісту сировини і матеріалів іноземного походження у вартості кінцевого товару на умовах франко-завод товару чи комбінації таких вимог. Особливістю у визначені походження текстильних товарів за будь-якими преференційними схемами є те, що для них всіх передбачено здійснення двох значних станів переробки в країні-бенефіціарі, якою є Україна по відношенню до ЄС.
При визначенні походження слід враховувати примітки 4 Додатків 14 Регламенту щодо термінів, оскільки це важливо для використання умов.
Також, крім умов з переробки можливо застосовувати принцип кумуляції. При цьому, в рамках автономних преференцій: згідно з Регламентом ЄК № 2454/93, ст. 99 можлива тільки двостороння кумуляція (Україна та ЄС), а сировина походженням з ЄС має супроводжуватися сертифікатом форми EUR.1 або інвойсом-деклараціею уповноваженого експортера (для видачі сертифіката форми EUR.І);
В рамках схеми GSP на преференційні товари; згідно з Регламентом ЄК № 1063/2010, можливі як двостороння кумуляція (Україна та ЄС), так і кумуляції з Норвегією, Швейцарією та Туреччиною (сировина та матеріали можуть бути з цих країн). При цьому сировина супроводжуються сертифікатом форми EUR.1 (для видачі сертифіката форми А).
Цей принцип надає можливість використовувати умови з обробки і переробки Додатків 15 та 13а до регламентів не в повному обсязі — головне, щоб вони перевищували обробки, які класифікуються як недостатні. Також при його використанні можливо використовувати іноземні текстильні матеріали до 8 % вартості готового товару.
Разом з тим, питання ціни послуг з переробки не враховується при визначенні походження, адже ніяк не впливає на походження. Питання ціни послуг враховується лише при митному оформленні та митній території одержувача товару. На території України сплачуються тільки передбачені законодавством платежі.
Враховуючи викладене, вважаємо за доцільне проводити консультації з ТПП України стосовно вимог вищезазначених регламентів та виходячи з їх умов пропонувати імпортерам виконувати на території України такі операції, які б надавали змогу отримувати преференційне походження.
Також надаємо у додатку відповіді на питання, які було виокремлено у листі.
Заступник
Міністра економічного розвитку
і торгівлі України — керівник апарату

Роман Качур

 
ДОДАТОК
Відповіді на питання, які було виокремлено у листі
1. За яких умов, відповідно до п. 67 (f) Регламенту ЄК № 2454/93 щодо кумуляції походження, тканина, що має походження з Республіки Молдови, яка в подальшому оброблялась чи стала частиною продукції, виробленою в Україні, вважатиметься такою, що має походження з України?
При застосуванні принципу кумуляції преференційні сертифікат форми А чи форми EUR.1 можуть бути оформлені та видані в разі, якщо сировина має походження ЄС, а для форми А можливе ще й походження з Норвегії, Швейцарії та Туреччини, Також можливе використання сировини з України.
2. Чи можливо на товари групи 63, виготовлених з сировини країн-бенефіціарів, отримати сертифікат походження EUR.1 для застосування нульової ставку мита?
Якщо для виготовлення товарів групи 63 використовується сировина з України, то отримання зазначених форм сертифікатів можливо, якщо використовується сировина, що передбачена умовами Регламентів.
3. Чи мають на даний час тканини, вироблені в Ісламській Республіці Пакистан, яка є членом COT, будь-які торговельні преференції в ЄС?
Ісламська Республіка Пакистан відповідно до Постанови Комісії ЄС № 978/2012 від 25.10.2012 є країною-бенефіціаром, якій надаються преференції в ЄС, але це жодним чином не впливає на визначення походження українських товарів.
4. За яких умов товари, вироблені в Україні з сировини країни походження Пакистан, можуть отримати сертифікат походження EUR.1?
На сьогодні отримати преференційних сертифікатів для українських товарів, що виготовлені в Україні з сировини, що має походження з Пакистану, можливо тільки при виконанні умов Регламентів. Потрібно визначатися в кожному окремому випадку (вид сировини, умови переробки тощо).
5. Які операції, відповідно до ст. 6 Регламенту ЄК № 2454/93, мають бути оригінальними та економічно обґрунтованими, щоб товар набув статус походження з України з одночасним вмістом іноземної сировини до 70 %?
Відсотковий вміст враховується лише у тому випадку, якщо це передбачено умовами Регламеніїв. Решта розглядається відповідно до визначених вимог.
6. Яка відмінність ціни франко-завод від ціни виробника (на прикладі договорів по переробці давальницької сировини)?
Складові ціни франко-завод (ex-work) викладені в міжнародних Правилах ІНКОТЕРМС. Водночас вартість переробки ніяким чином не впливає на визначення походження товарів.
Лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України “Щодо визначення походження товарів та видачі сертифікатів походження на українські товари, що постачаються до ЄС” від 30.07.2014 р. № 4202-06/25167-07

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>