Лист Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією “щодо застосування положень статті 8 Закону України “Про посади запобігання і протидії корупції” від 13.06.2013 р. № 04-12/12-1341

КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БОРОТЬБИ З ОРГАНІЗОВАНОЮ ЗЛОЧИННІСТЮ І КОРУПЦІЄЮ

ЛИСТ

від 13.06.2013 р. № 04-12/12-1341
Першому заступнику Голови Державної фінансової інспекції України
Костюшко В. В.
Шановний Вікторе Васильовичу!
У Комітеті розглянуто Ваше звернення про надання роз’яснень щодо застосування положень статті 8 Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції” (3206-VI, далі – Закон) і, зокрема, чи поширюються встановлені Законом обмеження на вартість цінних подарунків (годинник, картина тощо), які відповідно до законодавства одержують державні службовці у порядку заохочення від органу, в якому вони працюють.
Слід зазначити, що частиною 1 ст. 8 Закону встановлено абсолютну заборону одержувати дарунки від певних суб’єктів – юридичних або фізичних осіб за рішення, дії чи бездіяльність в інтересах дарувальника, що приймаються, вчиняються як безпосередньо такою особою, так і за її сприяння іншими посадовими особами та органами.
Також встановлено абсолютну заборону на одержування дарунку, якщо особа, яка дарує (здійснює) дарунок, перебуває у підпорядкуванні такої особи.
Частиною 2 ст. 8 Закону встановлено ряд обмежень, відповідно до яких зазначені особи мають право приймати дарунки і, зокрема, лише ті, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність (крім випадків, передбачених частиною першої цієї статті) і якщо вартість таких дарунків не перевищує 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої на день прийняття дарунка, одноразово, а сукупна вартість таких дарунків, отриманих з одного джерела протягом року, – однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року.
Тобто у ч. 2 ст. 8 Закону встановлено два критерії обмеження на прийняття подарунків. Першим є те, що подарунок повинен відповідати загальновизначеним уявленням про гостинність, а другим – його вартість, яка не повинна перевищувати вказаних меж. Ці два критерії стосовно подарунків застосовуються одночасно, тобто особа не повинна приймати подарунок, який суперечить загальноприйнятим уявленням про гостинність, навіть якщо його вартість і не перевищує 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої на день його прийняття.
Виходячи із встановленої Законом абсолютної заборони приймати подарунки за рішення, дії чи бездіяльність в інтересах дарувальника, особа у разі прийняття подарунка навіть незначної вартості повинна пересвідчитися у тому, що він насправді є виявом гостинності, а не підкупом. За щонайменшої підозри підкупу особа повинна відмовитися від подарунка.
У будь-якому випадку також необхідно відмовитись від прийняття подарунка, якщо це може поставити під сумнів доброчесність службовця чи органу, де він працює, неупередженість та безсторонність прийнятих ним рішень.
Це прямо випливає як із вимог статті 5 Закону України “Про державну службу”, якими передбачено, що державний службовець повинен не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця, так і з аналогічних положень, що містяться в статті 8 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.
Так звані “цінні подарунки” (предмети особистого користування або предмети побутового призначення), придбані за рахунок коштів державного бюджету, які відповідно до законодавства вручаються певним особам в порядку заохочення, не відповідають ні поняттю “загальновизнані уявлення про гостинність”, ні поняттю “загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси”, а тому положення таких актів законодавства (статутів та положень про дисципліну, окремих законів) у цій частині мають бути приведені у відповідність до ст. 8 Закону, у т. ч. і щодо граничної вартості цінного подарунка, придбаного за рахунок коштів державного бюджету для нагородження працівників, що заохочуються.
Наразі Комітетом здійснюється моніторинг практичного застосування антикорупційного законодавства, під час якого виявлено норми Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”, що потребують корегування, в тому числі і положення ст. 8 Закону про корупцію. Зокрема, встановлені Законом обмеження на вартість подарунків повинні бути поширені і на вартість подарунків (годинник, картина тощо), які відповідно до законодавства одержують державні службовці у порядку заохочення від органу, в якому вони працюють.
За результатами зазначеного моніторингу Комітетом будуть підготовлені необхідні зміни і доповнення до вказаного Закону з метою удосконалення запобігання і протидії корупції.
Одночасно повідомляю, що відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України “Про комітети Верховної Ради України” Комітети з питань, віднесених до предметів їх відання, мають право надавати роз’яснення щодо застосування положень законів України. Такі роз’яснення не мають статусу офіційного тлумачення.
З повагою,
Голова Комітету                                                             В. Чумак
Лист Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією “щодо застосування положень статті 8 Закону України “Про посади запобігання і протидії корупції” від 13.06.2013 р. № 04-12/12-1341

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>