Лист Головного управління ДФС у Полтавській області “Щодо складання податкової накладної платником податку, який постачає електричну енергію” від 14.09.2015 p. № 3422/10/16-31-15-01-38

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ЛИСТ
від 14.09.2015 p. № 3422/10/16-31-15-01-38
Щодо складання податкової накладної платником податку, який постачає електричну енергію
Головне управління ДФС у Полтавській області розглянуло лист <…> щодо складання податкової накладної платником податку, який постачає електричну енергію, та повідомляє.
Згідно з п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), в редакції, що діяла до 29.07.2015 р., платники податку, які постачають електричну енергію, складають податкові накладні щодекадно на суму коштів, що надійшли в рахунок оплати за таку електричну енергію на їх поточні рахунки протягом відповідної декади. В останній день місяця такі платники податку складають податкові накладні / розрахунки коригування за результатами остаточного розрахунку зі споживачами електричної енергії з урахуванням поставленої електричної енергії та отриманих коштів протягом такого місяця.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику” (далі – Закон № 575) під постачанням електричної енергії розуміється господарська діяльність, пов’язана з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору, а споживачами енергії є суб’єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Учасниками оптового ринку електричної енергії України відповідно до ст. 1 Закону № 575 є суб’єкти господарської діяльності, які продають та купують електричну енергію на оптовому ринку електричної енергії України на підставі договору.
Тобто, в розумінні Закону № 575 споживачами електричної енергії є, зокрема, учасники оптового ринку електричної енергії України, які купують електричну енергію у виробників для подальшої її реалізації юридичним та фізичним особам.
Враховуючи зазначене, п. 201.4 ст. 201 ПКУ поширюється на всіх платників податку, які постачають електричну енергію, та на всіх етапах її постачання до кінцевого споживача.
Отже, платник податку, який постачає електричну енергію, відповідно до п. 201.4 ст. 201 ПКУ повинен скласти податкові накладні щодекадно на суму коштів, що надійшли в рахунок оплати за таку електричну енергію на їх поточні рахунки протягом відповідної декади, а не на кожне надходження коштів за електричну енергію.
Так, у разі надходження на поточний рахунок платника податку, який постачає електричну енергію, коштів від споживача в рахунок оплати за електричну енергію 5, 7 та 10 числа місяця, такий платник податку складає одну податкову накладну 10 числа, в якій враховуються всі суми коштів, отримані 5, 7 та 10 числа такого місяця.
При цьому в графі 2 податкової накладної «Дата виникнення податкового зобов’язання (постачання (оплати))» зазначається дата виписки податкової накладної, тобто відповідно 10 число звітного місяця.
В останній день місяця платник податку, який постачає електричну енергію, складає податкову накладну, в якій враховує суму коштів, що надійшли в рахунок оплати за електричну енергію на поточний рахунок протягом третьої декади місяця та додатково враховує остаточний розрахунок зі споживачами електричної енергії з урахуванням поставленої електричної енергії та отриманих коштів протягом всього місяця.
Якщо в місяці 31 (28) календарний день, то за третю декаду місяця податкова накладна складається 31 (28) числа такого місяця. У такій податковій накладній платник податку враховує суму коштів, що надійшли в рахунок оплати за електричну енергію на поточний рахунок протягом третьої декади місяця (за 11 (8) календарних днів), та додатково враховує остаточний розрахунок зі споживачами електричної енергії з урахуванням поставленої електричної енергії та отриманих коштів протягом всього місяця. Окрема податкова накладна за третю декаду місяця, в якому 31 календарний день, 30 числа такого місяця не складається.
Прийнятим Законом України від 16 липня 2015 року № 643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі — Закон № 643), що набрав чинності з 29.07.2015 р, запроваджено наступне.
Згідно з п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
— покупцям — платникам податку — можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця;
— покупцям — особам, не зареєстрованим платниками податку, — можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, порядок складання податкових накладних за липень 2015 р проводиться відповідно п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (Закон № 643).
В.о. начальника
Б.В. Сидоров
Лист Головного управління ДФС у Полтавській області “Щодо складання податкової накладної платником податку, який постачає електричну енергію” від 14.09.2015 p. № 3422/10/16-31-15-01-38

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>