Лист Державної податкової служби України “Щодо збору за спеціальне використання води” від 04.05.2012 р. № 7694/6/15-2116

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 04.05.2012 р. № 7694/6/15-2116
Щодо збору за спеціальне використання води
Державна податкова служба України розглянула лист <…> щодо збору за спеціальне використання води і повідомляє.
Згідно з пунктом 1 статті 55 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV, із змінами і доповненнями, суб’єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Отже, якщо житлово-будівельний кооператив (далі – ЖБК) здійснює господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію, має відокремлене майно і несе відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, то він є суб’єктом господарювання.
Відповідно до пункту 323.1 статті 323 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платниками збору за спеціальне використання води є водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Збір обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок збору та коефіцієнтів (п. 326.2 ст. 326 Кодексу).
Листом Мінприроди України від 15.03.2011 № 5515/16/10-11-МП повідомлено, що “…для вторинних водокористувачів дозволом на спеціальне водокористування є встановлений у дозволі первинного водокористувача ліміт використання води та відведення стічних вод абонентами і договір між ними”.
Відповідно до абзацу другого пункту 326.2 статті 326 Кодексу за обсяги води, переданої водокористувачем-постачальником іншим водокористувачам без укладення з останніми договору на поставку води, збір обчислюється і сплачується таким водокористувачем-постачальником.
Отже, якщо ЖБК є суб’єктом господарювання, використовує воду та уклав договір на поставку води з підприємством – постачальником води, то він є вторинним водокористувачем та платником збору за спеціальне використання води.
При цьому збір сплачується за обсяги води, фактично використані для потреб, пов’язаних з господарською діяльністю такого суб’єкта господарювання, без врахування обсягів води, що використовуються для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), для якого нормою підпункту 324.4.1 пункту 324.4 статті 324 Кодексу передбачено, що збір за спеціальне використання води не справляється.
Відповідно до статей 46, 49 розділу II Кодексу податкова декларація – документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. При цьому у податковій декларації зазначається код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер.
Згідно з пунктом 328.3 статті 328 Кодексу податкові декларації збору за спеціальне використання води подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду за місцем податкової реєстрації.
Збір сплачується платниками у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду за місцем податкової реєстрації (п. 328.4 ст. 328 Кодексу).
Заступник Голови
А. П. Ігнатов
Лист Державної податкової служби України “Щодо збору за спеціальне використання води” від 04.05.2012 р. № 7694/6/15-2116

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>