Лист Державної казначейської служби України “Щодо надання роз’яснень у сфері оренди майна” від 14.07.2015 р. № 14-09/547-18891

ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 14.07.2015 р. № 14-09/547-18891
Щодо надання роз’яснень у сфері оренди майна
На виконання доручення Міністра фінансів України <…> Державна казначейська служба України розглянула лист <…> щодо надання роз’яснень та в межах компетенції повідомляє.
Державну політику у сфері оренди здійснюють органи місцевого самоврядування – щодо майна, яке перебуває в комунальній власності (стаття 2 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”).
Укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.
Частиною третьою статті 51 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) передбачено, що розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання.
Якщо розпорядник бюджетних коштів (орендодавець) здає в оренду приміщення комунальної власності іншій установі (орендар), то орендодавець укладає з орендарем договір оренди відповідно до типового договору оренди.
Орендар зобов’язаний здійснювати витрати, пов’язані з утриманням орендованого майна. Якщо приміщеннями користується і орендар, і орендодавець (як це здебільшого й буває), то орендар бере участь в утриманні відповідних приміщень (у відповідній пропорції). Між орендарем і орендодавцем укладається договір про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.
Орендодавець розподіляє між орендарями витрати на утримання приміщень залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, системи тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині – пропорційно до розміру орендованої організаціями площі.
Згідно з договором оренди орендодавець майна, яке перебуває у комунальній власності, має право доручити орендарю сплачувати вартість послуг, пов’язаних з утриманням орендованого майна, безпосередньо комунальним або житлово-комунальним підприємствам, або надає орендарям рахунки для відшкодування вартості комунальних послуг та інших послуг, пов’язаних з утриманням приміщень, які оплачують їх відповідно до економічної суті платежу.
Якщо орендодавець має право на надання комунальних та експлуатаційних послуг, то плата за ці послуги повинна зараховуватись як власні надходження – плата за послуги, що надаються бюджетною установою, на рахунки, які призначені для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень розпорядників бюджетних коштів. При цьому надання таких послуг має бути передбачено законодавством (абз. 3 ч. 4 ст. 13 Кодексу).
Власні надходження бюджетних установ, отримані за рахунок надходжень від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з законодавством, використовуються з урахуванням вимог статті 13 Бюджетного кодексу України.
Якщо орендодавець не має права на надання вищезазначених послуг, то орендар може відшкодувати лише витрати на утримання приміщень, понесені орендодавцем.
В. о. Голови
В. Дуда
Лист Державної казначейської служби України “Щодо надання роз’яснень у сфері оренди майна” від 14.07.2015 р. № 14-09/547-18891

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>