Лист Державної фіскальної служби України “Щодо системи електронного адміністрування податку на додану вартість” від 14.07.2015 р. № 25450/7/99-99-19-03-01-17

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 14.07.2015 р. № 25450/7/99-99-19-03-01-17
Щодо системи електронного адміністрування податку на додану вартість
ДФСУ у зв’язку з запровадженням з 1 липня 2015 року системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ) у звичайному режимі повідомляє.
Відповідно до п. 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – Кодекс) з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (п. 201.10 ст. 201 Кодексу).
Порушення платниками ПДВ зазначених термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, що підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ, тягнуть за собою накладення штрафу (який встановлюється у відсотках від суми ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних / розрахунках коригування), у розмірі:
10 % – у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 % – у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 % – у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 % – у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів (п. 120 1.1 ст. 120 1Кодексу).
Відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 % від суми ПДВ, зазначеної у таких податковій накладній/ розрахунку коригування (п. 120 1.2 ст. 120 1 Кодексу).
При цьому п. 200 1.3 ст. 200 1 Кодексу визначено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (Σ Накл), обчислену за такою формулою:
Σ Накл = Σ НаклОтр + Σ Митн + Σ ПопРах – Σ НаклВид – Σ Відшкод – Σ Перевищ,
де:
Σ НаклОтр – загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в ЄРПН;
Σ Митн – загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
Σ ПопРах – загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;
Σ НаклВид – загальна сума податку за виданими платником податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в ЄРПН;
Σ Відшкод – загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань;
Σ Перевищ – загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН.
Детальний порядок формування вказаних показників визначено Порядком електронного адміністрування ПДВ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569.
Згідно з п. 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу:
період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п. 200 1.3 ст. 200 1 Кодексу;
норми абзацу другого п. 120 1.1 ст. 120 1 Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних / розрахунків коригування, складених у період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року.
Враховуючи зазначене, з 00 год. 00 хв. 1 липня 2015 року закінчився перехідний період (тестовий режим) системи електронного адміністрування ПДВ і така система запрацювала в звичайному режимі.
З вказаної дати реєстрація податкових накладних в ЄРПН здійснюється виключно на суму податку, обраховану за формулою, визначеною п. 200 1.3 ст. 200 1 Кодексу (далі – реєстраційна сума).
Таким чином, з 1 липня 2015 року при реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в ЄРПН відбувається перевірка наявності у платника, який здійснює таку реєстрацію, достатньої реєстраційної суми. Тобто для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкову накладну або розрахунок коригування реєстраційна сума платника податку повинна бути більшою або дорівнювати сумі ПДВ, зазначеній у вказаних документах.
Якщо така реєстраційна сума є меншою, ніж сума ПДВ, зазначена у податковій накладній або розрахунку коригування, у реєстрації вказаних податкової накладної або розрахунку коригування буде відмовлено.
У такому випадку (в тому числі, якщо реєстраційна сума має від’ємне значення) з метою отримання можливості зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в ЄРПН платнику потрібно збільшити свою реєстраційну суму. Таке збільшення може бути здійснено за рахунок:
отриманих податкових накладних та розрахунків коригування (які передбачають збільшення суми компенсації вартості поставлених товарів/послуг), складених на такого платника та зареєстрованих в ЄРПН;
сплати ПДВ на митниці під час розмитнення товарів;
поповнення рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритого платнику у Держказначействі (електронний рахунок).
Наприклад: якщо платнику необхідно зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, в якій сума ПДВ становить 20 тис. грн., при цьому його реєстраційна сума має від’ємне значення і становить – 5 тис. грн., то платнику податку для отримання можливості зареєструвати таку податкову накладну необхідно збільшити реєстраційну суму на 25 тис. грн.
Крім того, реєстраційну суму платників податку автоматично збільшено:
01.07.2015 р. на так звану суму “овердрафту”: середньомісячний розмір податку, задекларований та погашений платником до бюджету протягом попередніх 12 місяців;
08.07.2015 р. на суму надміру зарахованих ними до бюджету коштів, сформованих станом на 1 липня 2015 року.
Одночасно інформуємо, що термін реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ у звичайному режимі залишився без змін та становить 15 календарних днів з дати складання відповідного документа. При цьому слід мати на увазі, що з 01.07.2015 р. за порушення вказаного терміну реєстрації в ЄРПН від одного до п’ятнадцяти календарних днів застосовується штраф у розмірі 10 % від суми ПДВ, зазначеної у податкових накладних / розрахунках коригування.
Звертаємо увагу, що на офіційному порталі ДФС на головній сторінці розміщено розділ “Податкові зміни – 2015″, який містить підрозділ “Електронне адміністрування ПДВ”. У вказаному підрозділі розміщується актуальна інформація, пов’язана із функціонуванням системи електронного адміністрування ПДВ.
Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві та Міжрегіональному головному управлінню ДФС – Центральному офісу з обслуговування великих платників довести цей лист до відома платників податку і підпорядкованих підрозділів.
Крім того, ДФСУ зобов’язує головні управління ДФС в областях, м. Києві та Міжрегіональне головне управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників провести з платниками податку та підпорядкованими підрозділами масово-роз’яснювальну роботу (семінари, технічні навчання тощо) з питань особливостей функціонування системи електронного адміністрування ПДВ. Про проведену роботу поінформувати Державну фіскальну службу України до 18 липня 2015 року.
В. о. Голови
С. Білан
Лист Державної фіскальної служби України “Щодо системи електронного адміністрування податку на додану вартість” від 14.07.2015 р. № 25450/7/99-99-19-03-01-17

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>