Лист Державної фіскальної служби України “Щодо підготовки вимог про усунення виявлених порушень” від 04.03.2015 р. № 25-18/205

ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 04.03.2015 р. № 25-18/205
Щодо підготовки вимог про усунення виявлених порушень
(Витяг)
У зв’язку з ситуацією, що склалася з приводу оскарження вимог органів державного фінансового контролю щодо усунення виявлених порушень та з урахуванням практики Верховного Суду України, Державна фінансова інспекція при підготовці вимог щодо усунення виявлених порушень рекомендує дотримуватися такої їх структури.
У вступній частині документа зазначається ким, коли та на якій підставі проведено ревізію, назву об’єкта контролю, період ревізії та реквізити акта ревізії.
У констатуючій частині документа наводиться повний перелік (зміст) порушень законодавства, виявлених в ході ревізії та не усунутих об’єктом контролю в період ревізії з посиланням на конкретні норми (пункт, частина, стаття) актів законодавства, що були порушені, та із зазначенням розміру завданих збитків, якщо такі були. При цьому не допускаються:
загальні посилання на акт законодавства, як-то “В порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.96 р. № 1024…”;
констатація фактів порушення без будь-яких посилань, напр., “Ревізією встановлено факти використання автомобілів для пересування за межами міста без наказу на відрядження та інших дозвільних документів, внаслідок чого безпідставно списано бензин…, чим завдано збитки на відповідну суму”;
посилання на норми законодавства, які об’єктивно не можуть бути порушені, напр., ст. 257 (“Загальна позовна давність”) чи 510 (“Сторони у зобов’язанні”) Цивільного кодексу України.
Винні у порушеннях особи не зазначаються, оскільки відповідно до абзацу 5 пункту 35 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Уряду від 20.04.2006 р. № 550 (далі – Порядок № 550), ця інформація фіксується у констатуючій частині акта ревізії.
Після констатації виявлених та не усунутих порушень на підставі пункту 1 частини 1 статті 8, пункту 7 статті 10, частини 2 статті 15 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, підпункту 15 пункту 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 310 (для територіальних органів – також пункту 7 цього Положення), пунктів 46, 49 – 50, 52 Порядку № 550 висуваються власне вимоги:
Опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства, у тому числі відшкодувати збитки, завдані зазначеними порушеннями, в установленому законодавством порядку.
Розглянути питання про притягнення працівників установи, винних у зазначених порушеннях, до встановленої законом відповідальності.
Способи усунення встановлених порушень зазначаються у формі пропозиції (рекомендації) і мають відображати кінцеву мету вжитих заходів, а не можливі шляхи її досягнення (тобто “стягнути”, “відшкодувати”, “повернути”, а не “провести претензійно-позовну роботу” чи “вжити заходи”). При цьому слід пам’ятати, що будь-які корегування в бухгалтерському обліку є вторинними по відношенню до відповідних господарських операцій.
Відповідно до п. 46 Порядку № 550 встановлюється строк зворотного інформування про вжиті заходи, напр.: “Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів надати Держфінінспекції до ___”.
Наприкінці листа необхідно зазначати, що у разі неусунення виявлених порушень законодавства в установлений строк орган державного фінансового контролю на підставі пункту 15 статті 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 р. № 1673 “Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів” ініціює розгляд питання про відповідність керівника установи займаній посаді/ розірвання контракту з керівником суб’єкта господарювання державного сектору економіки.
Водночас об’єкт контролю інформується, що орган Держфінінспекції має право звернутися до суду в інтересах держави відповідно до пунктів 8 та 10 статті 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
<…>
З урахуванням пунктів 7 – 8 статті 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, пунктів 3, 6 – 7, 12, 20, 24, 30, 32 частини 1 статті 6 Закону України “Про управління об’єктами державної власності”, пункту 47 Порядку № 550 при інформуванні органів управління об’єкта контролю про результати проведеної ревізії органу управління можуть бути надані пропозиції щодо звернення до суду про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку, вчинення інших дій, необхідних для приведення діяльності об’єкта контролю у відповідність до вимог законодавства та недопущення порушень у майбутньому.
Лист Держфінінспекції від 20.02.2013 р. № 25-18/311 та лист ГоловКРУ від 10.02.2010 р. № 25-18/161 вважати відкликаними.
<…>
Голова
М. Гордієнко
Лист Державної фіскальної служби України “Щодо підготовки вимог про усунення виявлених порушень” від 04.03.2015 р. № 25-18/205

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>