Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва “Щодо правомірності створення юридичною особою структурних підрозділів поза її місцезнаходженням” від 03.03.2011 р. № 2340

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
ЛИСТ
від 03.03.2011 р. № 2340
Щодо правомірності створення юридичною особою структурних підрозділів поза її місцезнаходженням
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо надання роз’яснення про правомірність створення юридичною особою структурнихпідрозділів поза її місцезнаходженням та в межах компетенції повідомляє наступне.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУмісцезнаходженнямюридичної особи є фактичне місце ведення діяльності або розташування офісу, з якого проводиться щоденне управління діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління та обліку. Відповідно до термінології, наведеної у статті 1Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців“, місцезнаходження юридичної особи – це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (виконавчий орган) .
Статтею 64 Господарського кодексу України визначено, що підприємство може складатися звиробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій і т. п.), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб і т. п.). Функції, права та обов’язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розклад. Законодавством не передбачено обмеження щодо розміщенняструктурних підрозділів юридичної особи.
Разом з тим підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремленийпідрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснюєпредставництво і захист інтересів юридичної особи (стаття 95 ЦКУ).
Юридичні особи передають філіям та представництвам певне майно і затверджуютьположення про них, які визначають зміст і порядок їх діяльності. Проте юридично власникомданого майна залишається юридична особа, оскільки філії та представництва не маютьправосуб’єктності.
Виходячи із зазначеного юридична особа може створювати за межами свого місцезнаходження як відособлені підрозділи (філії, представництва), так і структурніпідрозділи, що не мають ознак відокремлених підрозділів (ділянки, цеху, відділи). Разом з тим підрозділам, розміщеним на значній відстані від керівного органу юридичної особи, доцільнонадавати певну самостійність, інакше виникає певна складність в організації документообігу юридичної особи та вирішенні інших невідкладних завдань. Тому, як правило, підрозділи, розміщені на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, є відокремленимипідрозділами і діють на основі затверджених про них положень.
Заступник Голови
О. Сохар
 
Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва “Щодо правомірності створення юридичною особою структурних підрозділів поза її місцезнаходженням” від 03.03.2011 р. № 2340

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>