Лист Державного комітету України по земельних ресурсах “Щодо реєстрації права власності, права користування земельною ділянкою та права на оренду земельної ділянки” від 16.11.2005 р. № 14-17-2-1646/9668

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСАХ
ЛИСТ
від 16.11.2005 р. № 14-17-2-1646/9668
Щодо реєстрації права власності, права користування земельною ділянкою та права на оренду земельної ділянки
У листі заявника зазначено, що він успадкував земельну ділянку в розмірі земельної частки (паю), право власності на яку не посвідчене державним актом на право власності на земельну ділянку. Тож передовсім заявнику потрібно оформити право власності на успадковану земельну ділянку в розмірі земельної частки (паю) державним актом.
Переоформлення державного акта і його реєстрація при спадкуванні права власності на земельну ділянку, відповідно до вимог статті 1299 Цивільного кодексу України та статті 125 Земельного кодексу України, є обов’язковою процедурою для набуття права власності на цю земельну ділянку. До переоформлення державного акта на земельну ділянку і його реєстрації, виходячи з умов частини 5 статті 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець має певні майнові права на цю ділянку, які засвідчуються свідоцтвом про право на спадщину.
Після переоформлення державного акта, який посвідчує право власності на земельну ділянку та його реєстрації, договір оренди, який був укладений спадкодавцем, внаслідок зміни однієї із сторін договору, підлягає переукладенню і, відповідно до вимог статті 18 Закону України “Про оренду землі”, підлягає також обов’язковій реєстрації.
Реєстрація права власності та права користування земельною ділянкою здійснюється в порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 1 липня 2004 року.
Щодо орендних відносин повідомляємо.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України). Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення (ч. 1 ст. 1225 Цивільного кодексу України).
Загальні підстави виникнення права власності на земельну ділянку встановлені статтею 125 Земельного кодексу України, відповідно до якої право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на цю ділянку та його державної реєстрації.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Оскільки відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Законом України “Про оренду землі”, який є спеціалізованим, то він має пріоритет перед іншими законами у сфері зазначених правовідносин.
Отже, в разі безперервного використання орендарем земельної ділянки заявник, як спадкоємець, має право на повернення коштів за використання земельної ділянки (з часу відкриття спадщини до часу реєстрації договору оренди). Виплата коштів – після оформлення у встановленому порядку правовстановлюючих документів на земельну ділянку на своє ім’я.
Заступник
Голови Держкомзему
В. Жмуцький
Лист Державного комітету України по земельних ресурсах “Щодо реєстрації права власності, права користування земельною ділянкою та права на оренду земельної ділянки” від 16.11.2005 р. № 14-17-2-1646/9668

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>