Лист Державного казначейства України “Про порядок відображення в бухгалтерському обліку виправлення помилок” від 25.02.2005 p. № 07-04/334-1617

ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 25.02.2005 p. № 07-04/334-1617
Про порядок відображення в бухгалтерському обліку виправлення помилок

Державне казначейство України на запити бюджетних установ та органів Державного казначейства України надає роз’яснення щодо порядку відображення в бухгалтерському обліку виправлення помилок.

Відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” всі господарські операції, які здійснюються бюджетною установою, повинні бути повністю відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Необхідно зробити наголос на тому, що звітні дані мають бути достовірними, об’єктивними, реальними. Звітні дані на кінець 2004 року повинні відповідати аналогічним звітним даним на початок 2005 року.

При необхідності внесення змін до облікових регістрів слід керуватися Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 N 88 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.95 за N 168/704.

Виправлення помилок у тексті та цифрових даних первинних документів, облікових регістрах і звітів шляхом підчистки та виправлення не допускаються.

Виправлення помилок, виявлених в записах бухгалтерського обліку, проводиться за таким порядком:

виявлена помилка за даний звітний період до моменту подання бухгалтерського балансу, яка не потребує змін даних меморіальних ордерів, виправляється коректурним способом, тобто невірний текст або цифри закреслюються і над закресленим надписується вірний текст або цифри. Виправлення помилки повинно бути обумовлено надписом “виправлено” та підтверджено підписами осіб, що підписали цей документ, із зазначенням дати виправлення;

виявлений помилковий запис до моменту подання бухгалтерського балансу, який виник у зв’язку з помилкою у меморіальному ордері, виправляється способом сторно.

Відповідно до Інструкції про форми меморіальних ордерів бюджетних установ та порядок їх складання, затвердженої наказом Державного казначейства України від 27.07.2000 N 68 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.08.2000 за N 570/4791, спосіб сторно передбачає складання Бухгалтерської довідки, в яку помилка (сума, кореспонденція рахунків) заноситься червоним чорнилом, пастою кулькових ручок тощо або в дужках, а правильний запис (сума, кореспонденція рахунків) заноситься чорнилом, пастою кулькових ручок тощо темного кольору. Внесенням цих даних до облікового регістру у місяці, в якому виявлено помилку, ліквідується неправильний запис та відображається правильна сума і кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку.

Виправлення помилок в первинних документах, облікових регістрах і звітах минулих років також оформляється Бухгалтерською довідкою.

Таким чином, у разі виявлення помилок, внесення змін може бути відображене тільки на звітну дату.

Не допускається виправлення у документах, якими оформлені касові і банківські операції та операції з цінними паперами.

Після оформлення відповідної Бухгалтерської довідки бухгалтеру слід провести виправлення помилки в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності.

Порядок виправлення помилок у документах і регістрах, що створені машинним способом, встановлюється вказівками з організації бухгалтерського обліку з використанням обчислювальної техніки.

У випадку, коли суми, які помилково віднесені на фактичні видатки, відображені бухгалтерським проведенням за дебетом відповідних субрахунків рахунку 80 “Видатки із загального фонду” або рахунку 81 “Видатки спеціального фонду” та кредитом субрахунку 364 “Розрахунки з іншими дебіторами” або 675 “Розрахунки з іншими кредиторами” і помилку виявлено протягом року, бухгалтер повинен здійснити зворотний запис за дебетом субрахунку 364 “Розрахунки з іншими дебіторами” або 675 “Розрахунки з іншими кредиторами” та кредитом відповідних субрахунків рахунку 80 “Видатки із загального фонду” або рахунку 81 “Видатки спеціального фонду”.

У випадку, коли помилка допущена в минулому році, а виявлено її в поточному році, виявлені суми, які помилково віднесені на фактичні видатки, поновлюються, при цьому коригується субрахунок 364 “Розрахунки з іншими дебіторами” або 675 “Розрахунки з іншими кредиторами” з субрахунком 431 “Результат виконання кошторису за загальним фондом” або 432 “Результат виконання кошторису за спеціальним фондом”.

Заступник Голови
О. Даневич
Лист Державного казначейства України “Про порядок відображення в бухгалтерському обліку виправлення помилок” від 25.02.2005 p. № 07-04/334-1617

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>